Gdzie używać wykładziny dywanowe, a gdzie wykładziny PCV

 

W zależności od pomieszczeń i ich wykorzystania stosuje się różne rodzaje wykładzin. Wykładziny dywanowe i PCV mają różne właściwości, dlatego warto dobrać je według pewnych zasad.

Popularne dywany – czym są i gdzie je stosować

Do produkcji wykładzin dywanowych stosuje się poliamid – jest to materiał, którego włókna są elastyczne co ułatwia ich barwienie oraz czyszczenie. Jest to jeden z popularniejszych surowców stosowanych w przemyśle. Ze względu na swoją miękkość wykładzina dywanowa najlepiej sprawdza się w pokojach dla dzieci, sypialniach, korytarzach hotelowych czy w biurach. Starszą alternatywą dla poliamidu jest poliester, ale ma on mniejszą wytrzymałość i jest trudniejszy w utrzymaniu czystości. Do miejsc narażonych na działania środków chemicznych stosuje się wykładziny wykonane z polipropylenu, które jednak są sztywniejsze od tych z poliamidu, przez co mogą się łatwiej odkształcać np. od mebli.

Najdelikatniejszymi wykładzinami są te z dodatkiem wełny. Ich wadą jest większa trudność w utrzymaniu – jednak wynagradzają to swoją olbrzymią miękkością.

Także spód wykładzin dywanowych różni się między sobą. Każdy rodzaj przeznaczony jest do innego typu podłoża. Przykładowo, wykładziny z filcem można bez obaw ciąć, doskonale sprawdzą się w hotelach i biurach. Wykładziny o gąbczastym spodzie świetnie wyciszają i można je od razu kłaść na beton. Materiały z jutą na spodzie przeznaczone są do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym, a kauczukowe na beton.

Podłogowe wykładziny PCV

Bardzo popularny sposób na pokrycie podłogi to wykładziny wykonane z PCV. Są one gładkie, a jednocześnie odznaczają się ciekawym wzornictwem i miękkością. Dobrze wyciszają kroki, są odporne na wilgoć i są łatwe w montażu. Wykładziny PCV można podzielić na jednorodne i niejednorodne. Te pierwsze to typ odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne ale nie posiada warstwy podkładowej, więc nie wygłusza dźwięków.

Mocne strony obu wykładzin

Wykładziny dywanowe – potocznie nazywane dywanami – doskonale nadają się do mieszkań, salonów, sypialni. Są bardzo uniwersalne poprzez swoje właściwości wytłumiające i antypoślizgowe. Nadają pomieszczeniom przyjemnego i przytulnego charakteru. Wiele typów bardzo dobrze wygłusza dźwięki i ma właściwości antystatyczne. Poza tym materiał amortyzuje upadki, więc bez problemu mogą się na nim bawić dzieci. Najlepiej jeśli właściwości wykładziny dywanowej dopasujemy do rodzaju pomieszczenia. Produkty łatwe w utrzymaniu doskonale sprawdzą się w pokoju dziecięcym i kuchni. Wykładziny grube świetnie poradzą sobie w przedpokoju. Trzeba jedynie pamiętać, by nie stosować ich w zawilgoconych miejscach, bo bardzo szybko ulegną zniszczeniu. Wykładziny PCV są proste w utrzymaniu czystości, odporne na uszkodzenia mechaniczne,wilgoć i ścieranie. Dlatego są chętnie wybierane do sklepów, korytarzy czy łazienek.