Rodzaje pianek poliuretanowych czym różnią się poszczególne typy pianek PUR?

Pianka poliuretanowa to jeden z najlepszych materiałów służących do izolacji cieplnej i uszczelniania. Na rynku budowlanym dostępnych jest kilka rodzajów pianek poliuretanowych, dostosowanych do różnych obszarów, powierzchni i warunków. Sprawdź, jakie jest zastosowanie poszczególnych typów pianek poliuretanowych i czym różnią się od siebie.

 

Pianki poliuretanowe – krótka charakterystyka

Pianka poliuretanowa jest materiałem, który powstaje na skutek połączenia żywicy – poliolu i utwardzacza – izocyjaninu. Te dwa komponenty wraz z materiałami pomocniczymi, w postaci stabilizatorów, katalizatorów i środków spieniających powoduje powstanie materiału idealnie wypełniającego wolną przestrzeń.

 

Początkowo pianka PUR dostępna była jedynie w formie pianki sztywnej. Rozwój technologii wytwarzania umożliwił w późniejszym czasie uzyskanie elastycznej i kolejno półsztywnej pianki poliuretanowej. Rodzaje tych materiałów izolacyjnych wykazują odmienne właściwości i stosowane są do ocieplania różnych powierzchni.

 

Pianki poliuretanowe – właściwości

Pianki poliuretanowe charakteryzują się doskonałymi parametrami termicznymi. Są odporne na temperatury od –200°C do +135°C. Są także odporne na grzyby i pleśnie. To doskonały materiał do izolacji termicznej i akustycznej, uszczelniania oraz montażu. To jednak nie wszystkie zalety pianki poliuretanowej. Właściwością pianki PUR jest doskonała przyczepność do różnorodnych powierzchni. Jest elastyczna, lekka, nie kruszy się i niezwykle łatwo ją zaaplikować – wystarczy rozpylić ją pod wysokim ciśnieniem na danej powierzchni. Pianka samoistnie rozszerza się i zastyga – w ciągu kilku godzin można przeprowadzić izolację naprawdę dużych pomieszczeń.

 

Ze względu na strukturę komórek, zawartość składników, rodzaj aplikacji i zakres temperatur zewnętrznych podczas przetwarzania, rozróżnia się pianki zamknięto- i otwartokomórkowe, pianki jedno- i dwuskładnikowe, pianki wężykowe i pistoletowe oraz pianki całoroczne, letnie i zimowe.

 

 

Pianki poliuretanowe – zastosowanie

Istnieją dwa podstawowe rodzaje pianek poliuretanowych – pianki o zamkniętej i otwartej strukturze komórek. Pianka zamkniętokomórkowa, np. Purios H77, przeznaczona jest przede wszystkim do ocieplania powierzchni dachów. Dzięki wysokiemu współczynnikowi tłumienia hałasu jest doskonała do izolacji akustycznej pomieszczeń. Warto wspomnieć także o dużej odporności na wodę, sztywności i wytrzymałości tego typu pianek poliuretanowych. Zastosowanie znajdują zarówno na zewnątrz budynków, jak w środku – przy większej wilgotności. Idealnie nadają się do izolacji ścian zewnętrznych, fundamentowych, dachów, stropów i podłóg, również w budynkach gospodarczych i przemysłowych. Pianki zamkniętokomórkowe posiadają w strukturze 90% komórek zamkniętych. Ich gęstość wynosi zazwyczaj od 30 do 60kg/m³, a współczynnik przewodzenia ciepła – od 0,02 do 0,024W/(m*K).

 

Pianka otwartokomórkowa, np. Purios E, cechuje się dużą paroprzepuszczalnością, zapewniając „oddychanie” pokrytej nią powierzchni. Ten rodzaj pianki można stosować od środka, na konstrukcję dachu, na membranę i deskowanie. Pianka otwartokomórkowa cechuje się zazwyczaj gęstością pozorną o wartości 7–14kg/m3, a jej współczynnik ciepła wynosi od 0,034 do 0,039 W/(m*K).

 

Kolejny podział pianek poliuretanowych odnosi się do zawartości składników. Wyróżnia się tu pianki jedno- oraz dwuskładnikowe. Pianki jednoskładnikowe stosuje się w warunkach wysokiej wilgotności powietrza i materiałów budowlanych. Im wyższa wilgotność i temperatura powietrza, tym szybciej pianka jednoskładnikowa zostaje utwardzona.

 

Pianka dwuskładnikowa podlega procesowi utwardzenia chemicznego. Nadaje się do stosowania w miejscach suchych i trudno dostępnych. Jest doskonała do łączenia elementów stolarki.

 

Pianki jednokomponentowe PUR dzieli się także ze względu na rodzaj aplikacji. Występują w postaci pianek pistoletowych i wężykowych. Do rozprowadzenia pianki pistoletowej niezbędny jest odpowiedni pistolet, dzięki któremu precyzyjnie dozuje się potrzebną ilość materiału. Piankę wężykową aplikuje się za pomocą wężyka. Dostępna jest w stosunkowo niskiej cenie i często wybierana do izolacji, gdyż jej aplikacja nie wymaga specjalistycznego oprzyrządowania.

 

Ze względu na zakres temperatur, w których przetwarzane są pianki, ów materiał dzieli się na pianki całoroczne, zimowe i letnie. Pianki całoroczne stosować można praktycznie w każdej porze roku, unikając skrajnie wysokich i skrajnie niskich temperatur. Pianki zimowe nadają się do aplikowania w niskich temperaturach, letnie – kiedy termometr wskazuje co najmniej 10oC.