Wybór paneli podłogowych do pokoju

Podłogi stanowią, obok ścian, element wyposażenia wnętrz, który w zależności od zastosowanej kolorystyki oraz wzornictwa zmienia charakter pomieszczenia. Użycie w tym samym pokoju miękkiej wykładziny w łagodnym kolorze nada wnętrzu przytulności oraz ciepła, a zamontowanie szarych ceramicznych płyt spowoduje, że będzie się wydawało zimne i ascetyczne. Dlatego przy wyborze podłogi należy przede wszystkim zadać sobie pytanie o efekt, jaki chcemy uzyskać ostatecznie.

 

Dlaczego panele?

W polskich domach i mieszkaniach niepodzielnie panują, zwłaszcza w pokojach (choć ostatnio można je również zobaczyć w kuchniach i łazienkach) panele podłogowe. Dlaczego? Dzięki swoim czterem zasadniczym zaletom: niskiej cenie, prostocie montażu, łatwości pielęgnacji oraz dużej różnorodności wzorów i kolorów. Panele są tańszą alternatywą dla desek i parkietów przy równoczesnym zachowaniu naturalnego wyglądu i ciepła podłogi. Można je z powodzeniem zamontować samemu, podczas gdy instalacja zarówno parkietu, jak i desek wymaga fachowych umiejętności, co rodzi konsekwencje w postaci wysokiej ceny za usługę. Konserwacja podłogi panelowej porównywalna jest z czyszczeniem płytek ceramicznych - ogranicza się do użycia delikatnych środków myjących i wody. Można oczywiście zastosować specjalnie do paneli przeznaczone preparaty, ale nie jest to konieczne.

 

Komfortowe i praktyczne

Obecna technologia produkcji oraz duże zainteresowanie klientów powodują, że dostawcy paneli podłogowych mają w swojej ofercie zarówno produkty o wysokiej klasie ścieralności (AC6, AC5) zalecane do zastosowań wszędzie tam, gdzie podłogi narażone są na duże zużycie, np. w biurach czy budynkach użyteczności publicznej, ale również panele świetnie nadające się do pomieszczeń mieszkalnych. Już klasa ścieralności AC3 gwarantuje trwałość podłogi w sypialniach czy salonach, a klasa AC4 sprosta nawet intensywnemu użytkowaniu podłóg w warunkach domowych. Decydując się na konkretny produkt, poza klasą ścieralności, ceną oraz własnymi upodobaniami, w przypadku kiedy w pokoju zamontowane zostało ogrzewanie podłogowe, istotna jest również i ta kwestia. Nie każde panele nadają się do montażu w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym, jednak i w tym przypadku paleta dostępnych wzorów jest ogromna.

 

Trendy w stylizacji

Mimo że panele utrzymane w tonacji średniego brązu nadal cieszą się dużą popularnością, coraz częściej odważnie stosujemy mniej tradycyjne kolory, jednocześnie chętnie pozostając przy charakterystycznym rysunku słojów dębu, który od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Bardzo duży wybór dębowych paneli zarówno o barwach tradycyjnych, jak i bardziej awangardowej kolorystyce oferują popularne markety budowlane, np. Bricoman, w którym na szczególną uwagę zasługują również panele podłogowe Świerk Vivero o strukturze surowego drewna świerkowego w jasnym, neutralnym kolorze, które na pewno spodobają się zwolennikom stylu skandynawskiego oraz wspaniale prezentować się będą we wnętrzach industrialnych.