Czym charakteryzują się domy modułowe?

Szybkie budownictwo to nie tylko krótszy czas oczekiwania na zakończenie inwestycji, ale przede wszystkim mniejsze koszty, wykorzystanie nowoczesnej technologii oraz dbałość środowisko. Właśnie dlatego coraz popularniejsze staje się budownictwo modułowe, dzięki któremu powstają domy jednorodzinne i wielorodzinne, a także biurowce, hotele, akademiki oraz budynki specjalistyczne. Zatem warto zwrócić uwagę na specyfikę tego budownictwa i sposób ich produkcji.

Czym wyróżnia się budownictwo modułowe?

Przede wszystkim należałoby zwrócić uwagę na fakt, że budownictwo modułowe powstaje w hali produkcyjnej. Dotyczy to różnych etapów prac, m.in. wykończenia obiektu. Dzięki temu możliwe jest maksymalne ograniczenie prac budowlanych w terenie. Zazwyczaj dotyczy to tylko prac resztkowych, czyli połączenie wszystkich modułów lub elewacji i ścian. W ten sposób warunki pogodowe nie ograniczają czasu pracy. Ważne jest także to, że hala produkcyjna umożliwia wykorzystanie nowoczesnych technologii. Warto też zwrócić uwagę na najważniejsze elementy, które wyróżniają budynki modułowe.

Konstrukcja nośna

W każdym budynku kluczowym elementem jest konstrukcja nośna. Budownictwo modułowe wyróżnia się konstrukcją w formie szkieletu ze spawanych profili stalowych. Bardzo ważne jest także to, że wszystkie budynki są traktowane indywidualnie. Dzięki temu, a także przy pomocy obliczeń statystycznych ustalany jest przekrój konstrukcji. Warto też zwrócić uwagę na to, że stal jest dodatkowa zabezpieczona przeciwko korozji i ogniu, co wpływa na przedłużenie ich żywotności.

Właściwa izolacja cieplna

W budownictwie modułowym bardzo ważną rolę odgrywa energooszczędność, właśnie dlatego istotnym elementem wyposażenia są urządzenia grzewcze, wentylacyjne i chłodzące. Poza tym montowane jest oświetlenie LED oraz wykorzystywane są alternatywne źródła energii. Dzięki temu budynek jest tani w utrzymaniu, ponieważ minimalizuje się wydatki związane z eksploatacją. Warto też zwrócić uwagę na to, że w ten sposób domy modułowe stają się bardziej ekologiczne.

Wielkość modułów

Bardzo ważne jest to, że większość firm umożliwia indywidualne zaplanowanie wielkości modułów. Dzięki temu można z łatwością dopasować budynek do własnych potrzeb. Szczególnie jest to istotne w przypadku domów jednorodzinnych, ale również tych o charakterze publicznym jak np. dom seniora. Konieczne jest tylko to, żeby zwrócić uwagę na maksymalne wymiary, które umożliwiają przewóz poszczególnych elementów konstrukcji. Mówimy tu o 18 metrach długości, 5.5 metrach szerokości oraz 4.2 metrach wysokości.

Jak wygląda montaż modułów?

Montaż wszystkich modułów stanowi jeden z najważniejszych momentów w trakcie budowy. Konieczne jest wykorzystanie dźwigu o sporej nośności i wysięgu. Warto też zwrócić uwagę na to, jak ważne jest indywidualne dopasowanie tego sprzętu do określonego budynku. Niezwykle istotny jest również fakt, że prefabrykacja pozwala na stosunkowo szybki montaż elementów, przy niskiej emisji hałasu i pyłów, co ogranicza wpływ na otoczenie.