Podróże po Europie - darmowe zabytki Rzymu

Rzym to nie tylko stolica Włoch. To miasto, które może się poszczycić największą liczbą zabytków. Miasto, które samo w sobie jest symbolem kultury, sztuki, dobrego smaku i wszechobecnego piękna. Warto się tam udać, choćby po to, by zobaczyć to, za co nie musimy płacić.

 

Budżetowe wakacje w Rzymie

Nie da się ukryć, że stolica Włoch do najtańszych nie należy. Za wyżywienie i noclegi będziemy musieli zapłacić kwoty, które przeciętnego Polaka mogą zaboleć. Na szczęście dla tych, którzy cenią sobie tanie podróżowanie jest i dobra wiadomość. Sporo zabytków rzymskich dostępne jest całkowicie za darmo. Noclegi też nie muszą być drogie, jeśli skorzystamy z wygodnej wyszukiwarki na portalu TRANSPOMAT. Możemy też „od ręki” zarezerwować nocleg w wybranym terminie i lokalizacji.

Wędrując po Rzymie, trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą butelki na wodę. W mieście uruchomiono ponad dwa tysiące źródełek z wodą pitną, gdzie napełnimy butelkę za darmo. Kupno w sklepie wody butelkowanej to nie najlepszy pomysł. Przyjdzie nam za to zapłacić kilka Euro.

 

Rzym – co zobaczyć za darmo

Z oczywistych powodów nie wszystkie obiekty są zamknięte dla turystów a wejście do nich biletowane. W Rzymie nie brak słynnych miejsc, gdzie dostaniemy się zupełnie za darmo.

Nie da się przejść obojętnie obok Fontanny di Trevi. Znajdziemy ją na placu di Trevi przy pałacu Poli. Chociaż fontanna gabarytami przypomina basen, lepiej do niej nie wchodzić. Włosi karzą śmiałków surowymi karami finansowymi. Warto przyjść wieczorem, gdy fontanna jest ciekawie oświetlona.

Groty Watykańskie to po prostu miejsca, gdzie znajdują się papieskie grobowce. Nie są to typowe groty wykuwane dawniej w skałach. Jednak warto tu przyjść, bo poszczególne grobowce to prawdziwe dzieła sztuki.

Bazylika świętego Piotra jest kościołem i jak każdy obiekt sakralny dostępna jest nieodpłatnie. Można tu nie tylko pomodlić się, ale i podziwiać dzieła sztuki dawnych mistrzów, między innymi Rafaela i Michała Anioła. Wnętrze Bazyliki przypomina nieco muzeum, a żeby je naprawdę dobrze obejrzeć, warto zarezerwować kilka godzin, a nawet cały dzień.

Plac Hiszpański nie wyróżnia się niczym szczególnym, tak naprawdę turystów przyciągają przylegające do niego schody Trinita dei Monti zwane po prostu Schodami Hiszpańskimi. Znane są z niezwykłych dywanów kwiatowych, ale i codziennej obecności malarzy, którzy rozkładają przy schodach swoje obrazy. Nikogo nie dziwi widok przesiadujących tu turystów.

Panteon to najlepiej zachowany rzymski zabytek. Przetrwał w niezmienionym kształcie od starożytności. Wzniesiono go zaś ku czci wszystkich rzymskich bogów. Pierwotnie był świątynią.

To tylko niektóre zabytki Rzymu dostępne bez opłat. W mieście jest ich znacznie więcej. Informacji można poszukać w przewodnikach lub internecie.

 

Jak dostać się do Rzymu?

Chociaż Rzym postrzegany jest jako miasto drogie, sama podróż jest naprawdę bardzo tania. Tanie linie lotnicze bezpiecznie przetransportują nas na miejsce już za niecałe trzysta złotych. Tanie bilety lotnicze dostępne są właściwie od ręki, a lot bez przesiadek trwa około dwóch i pół godziny. Jeśli chodzi o ceny, podobnie prezentują się bilety autokarowe do Rzymu, jednak czas podróży jest znacznie dłuższy. Podróż do Rzymu może zająć ponad dobę. Podobnie długo będziemy jechać pociągiem. Komfort będzie wyższy niż w autokarze, niestety ceny biletów kolejowych znacznie przekraczają ceny biletów autokarowych i lotniczych. Trzeba też liczyć się z koniecznością minimum czterech przesiadek.