Nalot na migdałkach

Nalot na migdałkach najczęściej stanowi niespecyficzny objaw infekcji górnych dróg oddechowych, w tym głównie anginy paciorkowcowej. Oprócz tego może on towarzyszyć błonicy, leukoplakii i kamieniom migdałowym. Niekiedy biały lub szary nalot na migdałkach może pojawić się w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej i niedostatecznej ilości płynów dostarczanych do organizmu. Sprawdź, na co jeszcze może wskazywać nalot na migdałkach i jak się go pozbyć!

Angina paciorkowcowa

Zarówno biały, jak i szary nalot na migdałkach pojawia się w przebiegu anginy paciorkowcowej – ostrego zapalenia migdałków i błony śluzowej gardła. Choroba ta wywoływana jest przez paciorkowce, a jej leczenie zawsze wymaga zastosowania antybiotykoterapii. Angina przenoszona jest drogą kropelkową, a więc można się nią zarazić po każdorazowym kontakcie z osobą zakażoną. Angina paciorkowcowa zwykle rozpoczyna się od intensywnego bólu gardła, który może znacznie utrudniać jedzenie, mówienie i przełykanie śliny. Z czasem w przebiegu anginy pojawia się wysoka temperatura ciała, której towarzyszą dreszcze i bóle mięśniowo-stawowe. Charakterystycznym objawem anginy jest nalot na migdałkach (biały lub szary), który znacznie ułatwia postawienie diagnozy. Choroby tej nie należy bagatelizować, gdyż może skutkować to licznymi powikłaniami, w tym m.in. gorączką reumatyczną, zapaleniem kłębuszków nerkowych, zapaleniem ucha środkowego i infekcyjnym zapaleniem wsierdzia.

Błonica – dziecięca choroba zakaźna

Nalot na migdałkach u dzieci może pojawić się także w przebiegu błonicy, która jest nieco zapomnianą chorobą zakaźną właściwą dla wieku dziecięcego. Najpowszechniejszą postacią tej choroby jest dyfteryt, czyli błonica gardła. Należy go podejrzewać wówczas, gdy oprócz białego nalotu na migdałkach pojawią się także: podwyższona temperatura ciała, umiarkowany ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych i nieżyt nosa (katar). Błonica jest groźną chorobą zakaźną, dlatego przy jej podejrzeniu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Podstawowym działaniem profilaktycznym przeciw błonicy jest szczepienie, które objęte jest programem obowiązkowych szczepień dla dzieci i dorosłych.

Leukoplakia – stan przedrakowy

Gromadzący się nalot na migdałkach i w obrębie pozostałej części jamy ustnej bez innych towarzyszących objawów może wskazywać na leukoplakię. Jest to stan przedrakowy, charakteryzujący się występowaniem białych plam w wyniku nieprawidłowego rogowacenia się naskórka błony śluzowej jamy ustnej. Leukoplakia najczęściej dotyczy mężczyzn powyżej 40. roku życia, a także osób palących papierosy. Jej pojawienie się jest częstym zwiastunem raka błony śluzowej. 

Kamienie migdałkowe

Biały nalot na migdałkach podniebiennych bez innych towarzyszących objawów może wskazywać także na kamienie migdałkowe, które przyjmują postać czopów o różnych rozmiarach. Kamienie te są częstą konsekwencją odkładnia się resztek pożywienia, a także próchnicy zębów i patogenów w jamie ustnej. Ich pojawieniu się niekiedy towarzyszą dolegliwości bólowe i halitoza (nieprzyjemny zapach z ust).

Inne przyczyny białego lub szarego nalotu na migdałkach

Biały nalot na migdałkach jest częstą konsekwencją niewłaściwej dbałości o higienę jamy ustnej. Związany jest on z gromadzeniem się resztek jedzenia w jej obrębie. Równie dobrze może on pojawić się u osób, których dieta bazuje na białym pieczywie i dużej ilości nabiału. W takiej sytuacji nalot powinien zniknąć po wypiciu szklanki wody.

Jak pozbyć się nalotu na migdałkach?

Osoby, które zmagają się z białym nalotem na migdałkach, powinny pić dużo wody, a także wyeliminować ze swojej diety białe pieczywo i znacznie ograniczyć podaż nabiału. Dodatkowo warto wspomóc się pastylkami do ssania, które zawierają benzydaminę – substancję o właściwościach łagodzących i przeciwobrzękowych. Przykładem takich pastylek jest Tantum Verde, które dostępne są w czterech różnych wariantach smakowych: miętowym, cytrynowym, żółto-pomarańczowym i miodowo-pomarańczowym.