Gdańsk - atrakcje których nie znajdziesz w przewodniku

Gdańsk, stanowiący integralną część Trójmiasta, jednocześnie należy do największych miast w Polsce pod względem ludności i powierzchni. Tym, co robi równie duże wrażenie, jest jego ponadtysiącletnia historia – miejscami trudna, ale też ciekawa i zaskakująca. Pierwsza wzmianka na temat miasta pochodzi z 999 roku, zaś na jego losy naprzemiennie wpływały siły polskie i niemieckie. Warto poznać i zarezerwować hotele w centrum Gdańska, by móc na własnej skórze poczuć jego klimat. Co koniecznie trzeba zobaczyć? Gdzie się zatrzymać? Klub travelowy Travelist.pl poleca!

Gdańskie atrakcje dla tych, co chodzą własnymi ścieżkami

Oczywiście trudno nie wspomnieć o najbardziej znanych atrakcjach Gdańska, takich jak Stare Miasto, fontanna Neptuna czy bazylika archikatedralna w Gdańsku Oliwie. Na pewno też obowiązkowymi punktami na trasie powinno być Długie Pobrzeże czy ulica Mariacka, które pozwolą poczuć średniowieczny klimat Gdańska. Jest to czas, w którym miasto przeżywało prawdziwy rozkwit za sprawą handlu, a wszystko dzięki bliskości Morza Bałtyckiego.

Miłośnicy nowszej historii powinni natomiast odwiedzić Europejskie Centrum Solidarności. Jego tematyka dotyczy nie tylko historii Stoczni Gdańskiej, ale pokazuje mechanizmy, jakimi rządził się komunizm oraz jak doszło do jego upadku.

Każdego roku pięknieje także ulica Piwna. Przez lata niedoceniana, obecnie „goni” starówkę, dorównując jej niezwykłym klimatem, który tworzą liczne kawiarenki, sklepiki i restauracje.

Siłą Bałtyku jest między innymi bursztyn i to właśnie on przyczynił się w pewnym stopniu do wzbogacenia wielu polskich kupców. Dlatego warto odwiedzić Muzeum Bursztynu. Sam jego budynek należy do Zespołu Przedbramia ul. Długiej. Pozostając w temacie kupców i mieszczan – ciekawie prezentuje się oferta Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Wnętrze domu Uphagena od końca XVIII wieku wygląda tak samo, co daje pewien obraz upodobań bogatych mieszkańców Gdańska w owym czasie.

Jakie hotele w centrum Gdańska warto rozważyć?

Planując zwiedzanie miasta, najlepiej znaleźć miejsce noclegowe, które pozwoli nam na dotarcie do najważniejszych punktów na własnych nogach albo np. na wypożyczonym rowerze. We wszelkie dalsze zakątki dowiedzie nas doskonale zorganizowana komunikacja miejska.

Na uwagę zasługują gdańskie hotele 4 gwiazdkowe. Jednym z nich jest hotel Sadova**** wyróżniający się wysokim standardem wnętrz, a także basenem z efektem czerwonej wody czy salą fitness. Hotelowa restauracja specjalizuje się w daniach kuchni polskiej i regionalnej, serwując je w zupełnie nowej odsłonie.

Focus Hotel Premium Gdańsk**** to z kolei propozycja dla tych, którzy ze swoich wyjazdów przywożą zdobycze z galerii handlowych. Obiekt znajduje się bardzo blisko dwóch takich centrów. Na gości czeka sauna i świetnie wyposażona siłownia, a także bogata oferta restauracji z przysmakami kuchni europejskiej i szerokim wyborem dań z ryb.

Innym ciekawym miejscem, które warto rozważyć na dłuższy pobyt w mieście, jest Q Grand Hotel Cru Gdańsk****. Jego nazwa nawiązuje do najwyższej jakości win produkowanych w Burgundii i Alzacji. Ten butikowy hotel znajduje się na Starym Mieście, imponuje ceglanymi fasadami i równie bogatą historią co sam Gdańsk. Nazwa zresztą nie jest przypadkowa, ponieważ niegdyś znajdował się tutaj skład win. Obiekt posiada własną strefę relaksu z salą fitness i sauną. Na uwagę zasługuje również restauracja, która pozwala na delektowanie się specjałami kuchni fusion. W menu, obok zaskakujących propozycji, znajduje się wypiekane na miejscu pieczywo i karta win.