Ubezpieczenie przesyłki- co warto wiedzieć?

Zakupy online cieszą się rosnącą popularnością. Nic w tym dziwnego, ponieważ wiążą się z licznymi zaletami, do których zaliczyć można chociażby oszczędność czasu. Istnieje kilka możliwości dostarczenia paczki, niemniej większość z nich wiąże się z usługami kurierskimi. Trudno odmówić im profesjonalizmu, jednak może się zdarzyć, że nasza przesyłka ulegnie uszkodzeniu w trakcie transportu. Z tego też względu warto pomyśleć o jej ubezpieczeniu. 

Czy warto ubezpieczyć przesyłkę?

Nie każda przesyłka musi zostać ubezpieczona. Wiele zależy od wartości zamówionych produktów. Jeżeli jest to odzież, to raczej nie ma większych obaw o to, że trafi do nas w niewłaściwym stanie. Nieco inaczej wygląda już kwestia porcelany, sprzętu elektronicznego, szklanych przedmiotów czy mebli. Nawet dobre zabezpieczenie paczki podczas transportu nie zagwarantuje, że odbierzemy ją w idealnym stanie. Ryzyko nie jest może tak duże, ponieważ firmy kurierskie dbają o najwyższy poziom usług, niemniej nie można go całkowicie wykluczyć. 

Kiedy możemy liczyć na odszkodowanie?

Odpowiedzialność za dostarczenie paczki w nienaruszonym stanie, spoczywa na firmie kurierskiej. Jeżeli okaże się, że uległa uszkodzeniu, to klient ma prawo żądać wypłaty odszkodowania. Niestety, nie oznacza to, że na pewno je otrzyma. Niektóre z reklamacji spotykają się bowiem z decyzją odmowną. Często wiąże się to z faktem, że firmy kurierskie same określają w regulaminie maksymalną wartość przesyłki, za którą odpowiadają. W przypadku, gdy wartość uszkodzonej rzeczy dostarczonej przez kuriera przekracza tę kwotę, to przewoźnik nie weźmie za niego odpowiedzialności. Wykupienie dodatkowego odszkodowania jest więc dobrym krokiem, ponieważ znacznie zwiększa szansę na wypłatę odszkodowania w sytuacji uszkodzenia paczki. 

Jakie kroki podjąć, aby ubezpieczyć przesyłkę?

 

Pierwszy krok to zapoznanie się z regulaminem świadczonych usług przez konkretną firmę kurierską. Dzięki temu możemy się dowiedzieć jak wygląda standardowe ubezpieczenie, które nie wiąże się z wykupieniem pakietu ochronnego. W tym samym miejscu powinna także znajdować się cena dodatkowego ubezpieczenia. Tę opcję musimy zaznaczyć już w czasie nadawania przesyłki. Ponadto, bardzo ważne jest, aby szczegółowo opisać przedmiot, który ma znajdować się w jej wnętrzu. Im więcej detali, tym lepiej. Jeżeli zależy nam na nadaniu przesyłki nie tylko na terenie Polski ale i w Wielkiej Brytanii, to warto postawić na firmę kurierską speedpack.com.pl. Pamiętać trzeba również, że ubezpieczenie paczki nie zwalnia nas z konieczności jej odpowiedniego zabezpieczenia podczas transportu.