Skup złomu niedoceniana gałąź gospodarki

Skup metali najczęściej kojarzy się nam z dużymi złomowiskami starych aut i maszyn. Okazuje się jednak, że metale nietypowe, a wśród nich metale szlachetne, takie jak, platyna czy metale powszechnie używane w elektronice i w przetwórstwie chemicznym, przede wszystkim wolfram i pallad, także są często skupowane i odzyskiwane. Zajmują się tym specjalistyczne firmy posiadające odpowiedni sprzęt do oceny zawartości metali nietypowych w złomie i znajomość procesu ich odzysku.

 

Niemal cała produkcja przemysłowa oparta jest na metalu

W chwili obecnej na świecie, wskutek nadmiernej eksploatacji złóż, dostępne jest coraz mniej metali szlachetnych i metali powszechnie stosowanych w przemyśle w systemach katalitycznych i w przetwórstwie stali i, co bardziej oczywiste, w technikach złotniczych. Nie dziwi więc, że biznes oparty na skupie metali prowadzony przez wyspecjalizowane firmy takie jak zlomskup.eu nieustannie się rozwija. Metale szlachetne czyli platynowce (ruten, rod, pallad, osm, iryd, platyna), srebro i złoto, praktycznie nie reagują z innymi substancjami chemicznymi, przez co odporne są na korozję i dlatego są często stosowane w przemyśle, wszędzie tam, gdzie pożądana jest wysoka odporność chemiczna. Metale rzadkie, z kolei, znalazły zastosowanie w przemyśle ciężkim i elektronicznym, ze względu na ich właściwości chemiczne, w tym dobre przewodnictwo cieplne i elektryczne, predyspozycje łączenia się z innymi metalami w stopy, co z kolei dostarcza możliwość poprawy własności mechanicznych wytworzonych przedmiotów.

Metale szlachetne bez których świat nie może się rozwijać

Bez wolframu czy palladu nie można sobie współcześnie wyobrazić przedmiotów powszedniego użytku w tym stopów twardej stali, żarników żarówek, wielu lamp samochodowych. Dodatkowo wolfram jest bardzo odporny na działanie silnych i żrących chemikaliów co znacznie rozszerza możliwości jego użycia.

Tak samo jest w przypadku platyny, która jako pierwiastek szlachetny naturalnie występuje znacznie rzadziej niż złoto. Jej zastosowanie nie kończy się na dobrze znanym nam jubilerstwie i oprawie brylantów. Twardości i chemiczna wytrzymałość platyny wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle samochodowym, do wytwarzania katalizatorów, w laboratoriach chemicznych oraz w w przemyśle elektrotechnicznym. Recykling platyny z wszelkiego rodzaju sprzętów laboratoryjnych, termopar, katalizatorów umożliwia częściowy zwrot inwestycji poczynionej w ich zakup, już po okresie ich eksploatacji.

Oprócz dobrze nam znanych metali szlachetnych, recyklingowi można poddać także tytan, który w związku ze swoją dobrą trwałość mechaniczną i niską wagę, znalazł implementację w przemyśle samochodowym i lotniczym. Dlatego też najczęstszym źródłem złomu tytanu są elementy samochodowe, takie jak tłumiki lub części lotnicze np. turbiny. Źródłem tytanu mogą być także elementy powszechnie używane w medycynie, przemyśle zbrojeniowym i oczywiście kosztowności.

Nie tylko względy zysku przemawiają za odzyskiem metali szlachetnych i rzadkich. Dużą rolę pełni tu ekologia i ochrona środowiska naturalnego. Złomowanie części posiadających w swoim składzie powyższe metale jest jawnym marnotrawstwem, za to ich odzysk umożliwia zawrócenie metali do obrotu i ponowne wykorzystanie, bez utraty ich właściwości.