Wypożyczalnie pojazdów coraz bardziej popularne

Coraz częściej Polacy korzystają z usług wypożyczalni pojazdów. Warto zastanowić się nad powodami takiego stanu rzeczy.

 

Szeroki wybór aut

Statystyki pokazują, że w Polsce rośnie liczba sprzedawanych aut. Czemu zatem wypożyczamy samochody? Jednym z powodów jest fakt oferowania przez wypożyczalnie samochodów o specjalnym przeznaczeniu, czyli do przewozu większej liczby osób lub większej ilości towarów. Te pierwsze cieszą się zainteresowaniem klientów na przykład w sezonie ferii zimowych czy wakacji, drugie są chętnie wykorzystywane przy przeprowadzkach bądź przez niewielkie firmy (głównie na początku działalności), które nie dysponują jeszcze własnymi pojazdami.

 

9-osobowy bus - hit w wypożyczalniach

Właściciele wypożyczalni wiedzą, że w ich flocie nie może zabraknąć popularnych wśród klientów 9-osobowych busów. Są idealne na wakacyjne bądź zimowe wyjazdy rodzinne, mieszczą spore ilości bagażu, oferują pasażerom komfort (klimatyzacja to już standard wyposażenia takich aut), a do ich prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii B.

 

Niskie koszty wynajmu

Na koszty wynajmu busów warto spojrzeć w szerszej perspektywie. Są one niewspółmiernie niższe niż w przypadku posiadania samochodu na własność. Oprócz kosztów eksploatacji (paliwo, części zamienne), należy uwzględnić koszty ubezpieczenia pojazdu czy przeglądów okresowych i dealerskich. Wszystkie one są pokrywane przecież przez właścicieli wypożyczalni.

 

Klient nasz pan

Każda szanująca się wypożyczalnia musi liczyć się ze specyficznymi życzeniami klientów. Są one związane nie tylko z rodzajem wypożyczanego samochodu, ale i jego dodatkowego wyposażenia. Lodówka, fotelik dziecięcy, bagażnik dachowy czy łańcuchy śniegowe - dobra wypożyczalnia nie traktuje ich już jako zachcianek klienta, ale jako podstawowy zestaw dostępnych u siebie elementów wyposażenia.

Dodatkowo, szczególnie zapracowani klienci mogą poprosić o podstawienie pojazdu w określone miejsce, tak, by wszelkie formalności ograniczone zostały do minimum.

 

Jeden dzień czy jeden miesiąc

W zależności od tego, czy pojazd potrzebny jest na jeden dzień czy na kilka miesięcy, wypożyczalnia zaoferuje klientowi odpowiednio korzystny dla niego cennik. Dobra wypożyczalnia charakteryzuje się elastyczną ofertą i elastycznym cennikiem dla swoich klientów.

 

Samochód „na już” potrzebuję

Życie płata różne figle. Awaria prywatnego pojazdu czy potrzeba nagłego wyjazdu firmowego to tylko parę powodów, dla których oferta wypożyczalni cieszy się popularnością wśród klientów. Czas potrzebny na załatwienie formalności, wynoszący ok. 15 minut, i czysty oraz sprawny samochód znajduje się w dyspozycji klienta!

 

Ekonomia współpracy

Jednym z coraz popularniejszych trendów w dzisiejszych czasach jest tzw. ekonomia współpracy (z ang. sharing economy). Polega ona na korzystaniu z przedmiotów i usług przez większą liczbę osób, przez co koszty ich użytkowania ograniczone są do niezbędnego minimum. Takie podejście ma również zastosowanie  przy wspólnym planowaniu podróży (np. na wakacje). Wyjazd dwóch rodzin jednym wypożyczonym samochodem opłaca się zdecydowanie bardziej niż wykorzystanie do tego celu dwóch prywatnych pojazdów, szczególnie gdy celem wyjazdu jest odległe miejsce.

 

Sposób na biznes

Niemała część wypożyczających wykorzystuje wynajmowane pojazdy w celach zarobkowych, np. do przewozu pracowników za granicę czy do świadczenia usług transportowych (np. przewóz osób na koncerty). Taki model działania młodej firmy ma bezsprzeczną zaletę - nie wiąże się z dużymi nakładami związanymi z uruchomieniem działalności, które dla wielu przedsiębiorców są barierą nie do pokonania.

 

Podsumowanie

Warto przyglądać się dokładniej ciągle rozwijającemu się rynkowi usług wynajmu pojazdów oraz nowemu modelowi korzystania z samochodów przez firmy i osoby prywatne. Dobrze, że na rynku są wyspecjalizowane podmioty, które wychodzą naprzeciw coraz bardziej specyficznym wymaganiom klientów. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.