Drzwi drewniane wady i zalety

Drzwi zewnętrzne stanowią nie tylko przeszkodę dla złodziei czy wszelkich nieproszonych gości. Oprócz swoich oczywistych funkcji powinny one również dawać poczucie bezpieczeństwa i jednocześnie prezentować się elegancko stanowiąc ozdobę całego domu. Obecnie najchętniej wybierane są drzwi drewniane, które oprócz wyjątkowego wyglądu są również zaskakująco trwałe i wytrzymałe. Co warto wiedzieć o drzwiach wykonanych z tego naturalnego materiału?  

 Drzwi z drewna – korzyści  

Drewniane drzwi charakteryzują się niską rozszerzalnością cieplną i wyjątkowo dobrą izolacyjnością cieplną materiału. Są one również bardzo wytrzymałe, a odpowiednio pielęgnowane mogą służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Ogromną zaletą jest również możliwość przemalowania drewnianych drzwi w przypadku remontu czy chęci odświeżania wyglądu domu. Warto również wspomnieć o oczywistej zalecie, którą jest atrakcyjny, naturalny wygląd, a także szeroki wybór produktów dostępnych w sklepach. Wysokiej jakości drewniane drzwi od Styl Drzewa mogą być wykonane zgodnie z Twoimi preferencjami, co gwarantuje maksymalną satysfakcję z zakupu. 

 

Wady drzwi drewnianych 

Drewniane drzwi mają również kilka wad. Wśród najważniejszych warto wyszczególnić wysoką wagę, która często może sięgać nawet 100 kg w przypadku większych modeli. W zależności od wybranego gatunku drewna, cena również może być znacznie wyższa w porównaniu z alternatywnymi wersjami drzwi. Drewno jako surowiec naturalny, wymaga również specjalistycznego traktowania i malowania, tak aby zapobiec pojawieniu się pleśni, pęknięć oraz innych niepożądanych efektów na powierzchni wyrobu.  

 

Jak dbać o drzwi dębowe? 

Jednymi z najczęściej wybieranych modeli są drzwi dębowe. Są one nie tylko estetyczne, ale również trwałe i odporne na ścieranie. W ramach regularnej pielęgnacji warto korzystać ze specjalistycznego płynu do mycia oraz mleczka pielęgnacyjnego, którymi będziemy przecierać drzwi raz w miesiącu. Unikajmy rozpuszczalników, a także środków alkalicznych oraz z dodatkiem chloru, które mogą uszkodzić naturalną powierzchnię. Używajmy miękkich gołąbek lub ściereczek, które nie naruszą gładkiej struktury drewna. Drzwi dębowe warto co kilka lat oddawać się w ręce specjalistów, którzy zajmują się renowacją i odświeżaniem wyglądu drewnianych powierzchni. 

 

Drewniane drzwi zewnętrzne odpowiednio wykonane i zamontowane doskonale będą pełniły swoją funkcję nawet przez kilkadziesiąt lat. Warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, która jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wygląd i stan drewna.