Brama garażowa do niskiego nadproża

Zbyt niskie napdroże może być dość dużym problemem w trakcie dobierania odpowiedniej bramy garażowej. W związku z nim, brama garażowa musi być odpowiednio przemyślana, aby w ogóle możliwe było zainstalowanie. Na szczęście dość szeroka oferta bram skierowana jest również dla garaży o niestandardowych wymiarach.

Niskie nadproże: problem, jaki może mieć Twoja brama garażowa

Nadproże, mówiąc najogólniej, jest ścianką nad otworem wjazdowym. Powinno ono mieć przynajmniej 20 cm, a najlepiej 25-30 cm wysokości, aby standardowa brama garażowa mogła być skutecznie zamontowana. Niekiedy jednak – z różnych powodów - nadproże jest zdecydowanie niższe, co może stanowczo utrudnić instalację drzwi garażowych.

Aby uniknąć kłopotu montażowego, niektórzy użytkownicy decydują się na obniżenie nadproża, ale jest to zabieg dość ryzykowny i wymagający bardzo dużej fachowości. Nośność sztucznie obniżonego nadproża może być zmniejszona i nie nadawać się do tego, by była do niego przytwierdzona brama garażowa.

Brama rolowana – niskie nadproże jej nie wyklucza

Konwencjonalna brama rolowana nie będzie mogła być zamontowana na zbyt niskim nadprożu, bowiem mechanizm zbierający bramę wymaga dość dużo przestrzeni w górnej części garażu. Nie oznacza to jednak, że w tego typu sytuacji rolowane drzwi garażowe zupełnie nie mają racji bytu. Jaka jest alternatywa?

Producenci dysponują wariantami bram rolowanych, które mogą zwijać się nie wewnątrz garażu, a po jego zewnętrznej stronie. Rozwiązuje to problem niskiego nadproża, nie każdy będzie jednak zwolennikiem tego rozwiązania – głównie z powodu konieczności wystawienia mechanizmu na czynniki zewnętrzne.

Brama uchylna – jedna z najlepszych opcji

Częstym wyborem wśród właścicieli garaży z niskim nadprożem jest brama uchylna. Jej największą zaletą jest przede wszystkim to, że jej montaż w ogóle nie wymaga nadproża, co z założenia będzie dobrym wyborem dla każdego garażu o niestandardowych wymiarach. Co więcej, tego typu brama wizualnie może przypominać bramę segmentową, będzie więc bardzo elegancka i szykowna.

W tym kontekście wadą rozwiązania jest oczywiście konieczność utrzymywania odpowiedniego dystansu od strony wjazdowej, by drzwi garażowe nie uderzyły samochodu. W związku z tym, rozwiązanie to nie znajdzie racjonalnego zastosowania, gdy garaż usytuowany będzie zbyt blisko drogi wjazdowej.

Brama garażowa segmentowa – możliwa do zamontowania

Do zamontowania możliwa jest również brama garażowa segmentowa, nawet mimo niskiego nadproża. Różni producenci oferują bramy garażowe segmentowe, które mogą być zainstalowane nawet na nadprożu o wysokości 8-12 cm – rzecz jasna z pełnym, zautomatyzowanym mechanizmem otwierającym. Jest to jednak rozwiązanie nieco droższe, niż w przypadku bramy przeznaczonej dla standardowych wymiarów garażu.

Istnieją także systemy bram segmentowych, które w ogóle nie wymagają nadproża. Aby zachować pełną estetykę takiej bramy, producenci oferują zainstalowanie maskownic ukrywających mechanizm urządzenia. Niemniej i to jest rozwiązanie zdecydowanie droższe od standardowych wariantów.

A może brama boczna?

Alternatywą jest montaż bramy segmentowej o bocznym napędzie. Tego typu brama garażowa  również wymaga nadproża, którego wysokość będzie jednak wynosiła tylko ok. 10 cm. Jest to optymalne rozwiązanie, pod warunkiem, że użytkownikowi nie będzie przeszkadzała konieczność zajęcia niemal całej, jednej ściany garażu.

Jako, że jest to wariant dość standardowy, jego cena nie powinna być przesadnie wysoka. Okaże się też doskonałym wyjściem w przypadku garażu, którego sufit jest bardzo nierówny, czy który pokryty jest np. intensywnym oświetleniem lub rurami ciepłowniczymi.

Niskie nadproże – nie przeszkadza w montażu bramy

Brama garażowa może być z powodzeniem zamontowana nawet w otworze o niskim nadprożu. Może być tutaj zastosowana brama rolowana zewnętrzna, brama uchylna, czy nawet brama garażowa segmentowa – zarówno przystosowana do montażu na niskim nadprożu, jak i będąca bramą o bocznym napędzie. Rozwiązań jest dużo i z pewnością każdy znajdzie jakieś odpowiednie dla siebie.