Termos termosowi nierówny - jaki model wybrać, aby sprawdził się w każdej podróży?

Planując dłuższą trasę, nie możemy zapomnieć o prowiancie. Mowa tu zarówno o napojach, jak i pożywieniu, które pozwoli nam uzupełnić niezbędne do przetrwania pieszych wędrówek kalorie. A w co najlepiej zapakować jedzenie? Oczywiście w termos - przyjrzyjmy się zatem, na co warto zwrócić uwagę, wybierając model idealnie odpowiadający naszym potrzebom.

 

Turystyczne „must have”

Dlaczego akurat takie rozwiązanie świetnie sprawdza się zarówno w letnich, jak i zimowych warunkach? Po pierwsze, termos turystyczny pozwoli na zachowaniem pożądanej przez nas temperatury pożywienia oraz napojów - nie musimy więc jeść na szlaku tylko suchego prowiantu czy żywności liofilizowanej. Po drugie, większość modeli plecaków turystycznych jest wyposażona w specjalne kieszonki, które przeznaczone są właśnie na umiejscowienie termosu - nie ma więc problemu z jego spakowaniem. Po trzecie, to zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie, niż kupowanie setnej plastikowej butelki wody czy wyrzucanie później licznych opakowań po batonach (swoją drogą, pozbycie się ich z listy przekąsek i wymiana na zapakowane do termosu domowe jedzenie to także argument żywieniowy). Po czwarte, na co dzień spokojnie możemy w termos zapakować także obiad lub kawę do pracy - uniwersalność to podstawa.

 

Czy wiesz na jakiej zasadzie działa termos?

Bazą pozwalającą na zachowanie danej temperatury płynu czy pożywienia jest odseparowanie jej od temperatury panującej dookoła. W innym wypadku nastąpi wymiana ciepła między otoczeniem a naszym prowiantem. Termos musi mieć zatem dwie oddzielone od siebie ścianki, pomiędzy którymi powietrze jest wypompowane, co tworzy potrzebną nam izolację. I chociaż zasada ta jest niezmienna od lat i na jej działaniu opierają się wszystkie modele, to wcale nie oznacza, że każdy termos jest taki sam.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze termosu turystycznego?

  • Przeznaczenie - przede wszystkim musimy wiedzieć, czy szukamy termosu na napoje czy pożywienie. Część z nich sprawdzi się w obu tych kategoriach.
  • Materiał wewnętrzny - wkłady do termosów wykonuje się ze szkła (chociaż powoli odchodzi ono w zapomnienie) oraz z metalu. O ile szkło rzeczywiście jest odrobinę lepszym izolatorem, to jednocześnie jest ono znacznie cięższe i mniej odporne niż wkłady metalowe, co zdecydowanie utrudnia wędrówki.
  • Materiał zewnętrzny - część termosów wyposażona jest w gumowe okładziny, które pomagają pewniej trzymać termos. Lepszy jest dzięki temu także efekt wizualny. Wygodne pod tym względem są też termosy, które zamiast standardowej metalowej powłoki pokryte są chropowatą farbą.
  • Przy materiałach należy zwrócić uwagę, czy są one wolne od BPA, czyli szkodliwych dla nas substancji.
  • Korek - do wyboru jest korek klasycznie zakręcany oraz automatyczny (one touch). Korki klasyczne najczęściej pomagają dłużej utrzymać temperaturę.
  • Pojemność - zależy oczywiście od naszych potrzeb. Najczęściej termosy mieszczą w sobie 0,5 l, 0,75 l lub 1 l. Są też wersje mniejsze, które sprawdzają się w czasie krótszych dziecięcych wędrówek - 0,35 l. Wersje większe nie znajdują raczej zastosowania podczas podróży.
  • Właściwości termiczne - zdecydowanie jest to najważniejsza cecha, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Wybierając termos, zapoznajmy się ze szczegółowym opisem danego modelu. Niektóre z nich utrzymują ciepło nawet przez 24h (większość mieści się jednak w zakresie kilkunastu godzin).

Są oczywiście jeszcze inne elementy, nad którymi warto się zastanowić. Jest to np. liczba kubeczków, które znajdują się w termosie. To również dodatkowa rączka czy składane i ukryte w termosie sztućce. Ponownie wracamy tutaj jednak do indywidualnego zapotrzebowania. Zastanówmy się, na jakie wyprawy chcemy zabrać nasz termos, a przy jego wyborze postawmy na sprawdzone marki. Daje nam to gwarancję, że użyte tam materiały są profesjonalne i godne zaufania. Dzięki temu każda podróż będzie miała odpowiednią temperaturę!

 

Termosy sprawdzonych marek znajdziesz na stronie e-Horyzont - wybierz ten, który w pełni spełni twoje oczekiwania.