Korki do probówek ważne drobiazgi

Probówki to jedne z najpopularniejszych naczyń laboratoryjnych. Ich grupa jest dosyć zróżnicowana, ale zasadnicze cechy pozostają takie same: to zawsze wąskie i wysokie pojemniki, o walcowatym kształcie. Znajdują zastosowanie w bardzo wielu rodzajach prac laboratoryjnych. W probówkach można przeprowadzać proste reakcje, łącząc tam ze sobą konkretne substancje – nadają się do tego idealnie przede wszystkim z uwagi na te wysokie ścianki.

Probówki są także bardzo doceniane jako swego rodzaju pojemniki na konkretne preparaty: taką rolę odgrywają bardzo skutecznie, ale wówczas przydaje im się jeszcze pewien istotny drobiazg – korek, który zapobiegnie zanieczyszczeniu albo wylaniu się substancji.

 

Korki do probówek wiele mówią

 

Z probówkami najczęściej mają do czynienia ci pracownicy służby zdrowia i laboranci, którzy zajmują się pobieraniem płynów ustrojowych. Zestaw bardzo zróżnicowanych probówek to coś, co niemal codziennie mają w rękach osoby pobierające krew pacjentów oraz ci, którzy zajmują się badaniem pobranych próbek. Wszystkie te probówki z pozoru wyglądają tak samo, jednak można wśród nich wyróżnić kilka rodzajów – a każdy z nich można odróżnić, dzięki kolorowi korka, który zamyka probówkę. W ten sposób korki pełnią jeszcze jedną ważną funkcję, pomagając oznaczyć laboratoryjne pomoce. To wiedza, którą trzeba koniecznie nabyć, żeby móc właściwie przeprowadzać badania.

To właśnie korki do probówek podpowiadają, na jaki rodzaj analizy czeka konkretna dawka krwi. Symbolicznie potraktowany kolor to zaś nic innego, jak informacja o dodatku, jaki umieszczono wewnątrz probówki, by możliwe stało się oznaczenie we krwi konkretnych parametrów. Te dodatki to na przykład substancje przyspieszające krzepnięcie albo wręcz przeciwnie – uniemożliwiające je. Aktywatory krzepnięcia są umieszczane w probówkach z czerwonymi korkami, z kolei krew pozostanie płynna w probówkach zamkniętych niebieskimi korkami. Planując badać osocze, należy sięgać po probówki z zielonymi korkami, te przykryte siwymi służą do oznaczania glukozy. Fioletowy kolor korka oznacza, że próbka przejdzie badania hematologiczne, a czarna – że wyznaczone zostanie OB. To zasadnicze informacje, które dla pracownika laboratorium są w zakresie podstawowej wiedzy, potrzebnej do wykonywania codziennych obowiązków.

Warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat bez względu na zawód czy zainteresowania. Ogólna wiedza dotycząca wykorzystania probówek i korków do nich jest przydatna w ujęciu życiowym - choćby dla pewnej samoświadomości.