Cechy dobrego szefa
Większość ludzi narzeka na swoich pracodawców z różnych powodów. Jednak czasem warto być obiektywnym i poszukać zalet u swojego szefa. Wiadomo, że każdy marzy o idealnym zwierzchniku, którego charakteryzuje kilka pożądanych cech. Dziś wymieniamy najważniejsze z nich.
1. Autentyczność
Na autentyczność składa się: umiejętność przyznania do błędu, dzielenie się swoimi opiniami i spontaniczność. Pracownicy nie lubią, gdy ich przełożeni starają się udowodnić, że są doskonali we wszystkim, wiedzą wszystko najlepiej i tym samym nie tolerują, że ktoś może mieć inne zdanie na jakikolwiek temat.
2. Szczerość i dobre maniery
Dobry pracodawca stara się być profesjonalistą, a co za tym idzie, nie pozwoli sobie na złośliwe komentarze, obelgi i nie do końca jasne uwagi oraz instrukcje kierowane pod adresem zatrudnianych pracowników. Najważniejsze, aby był szczery i konkretny. Podwładny lepiej i pewniej poczuje się, gdy zobaczy, że zleceniodawca, zamiast go nieustannie krytykować, będzie go wspierał, dawał rady oraz zainteresuje się jego rozwojem czy planami na przyszłość.
3. Dobra organizacja pracy i zarządzania firmą
Nic tak bardzo nie irytuje w karierze jak pracodawca, który nie wie, co się dzieje w firmie i nie jest na bieżąco z tym, jakie obowiązki wykonuje aktualnie dany pracownik. Rozwojowi firmy nie sprzyja również sytuacja, gdy szefowi wszystko się miesza i myli. W efekcie tego może się zdarzyć, że będzie obwiniał swoich podwładnych i tworzył kuriozalne sytuacje, np. myśląc, że pracownik powinien danego dnia spotkać się z klientem, ale tego nie robi, zleceniodawca da mu reprymendę. Po kilku słowach wyjaśnienia okazuje się, że spotkanie było już od dawna zaplanowane na całkiem inny termin. O tym, jak rozwiązywać takie konflikty i wyjść z nich bez szwanku, można przeczytać na stronie pracuj.pl.
4. Uczciwość i obiektywizm
Każdy doceni, jeśli pracodawca zawsze na czas będzie mu płacił. Co więcej, ważne, aby wynagrodzenie było adekwatne do ilości i poziomu trudności obowiązków. Dobre wrażenie zrobi również wywiązywanie się ze wszystkich, nawet niemających większego znaczenia, obietnic. Z tym wiąże się obiektywizm. Szef będzie nas obserwował i próbował ocenić, komu należy się awans czy podwyżka. Najważniejsze, aby każdego oceniał według tych samych kryteriów, bez względu np. na płeć czy wiek.
5. Poczucie humoru
Śmiech to zdrowie i oznaka dystansu do siebie. Czasem jakiś problem lub sytuację lepiej obrócić w żart. Dobry szef to doceni, oczywiście, jeśli problem nie był poważny, a on sam ma słynie z poczucia humoru.