Czy firmy pożyczkowe sprawdzają bazy dłużników?

Dla firm pożyczkowych charakterystyczne jest elastyczne podejście do kwestii udzielania pożyczek. Chociaż są one skłonne pożyczyć pieniądze nawet osobom zadłużonym, to jednak każda z nich współpracuje co najmniej z jedną bazą dłużników. Poznaj szczegóły.

 

Firmom pożyczkowym przybywa klientów

W 2017 r. liczbę klientów firm pożyczkowych szacowano na 3 mln – tak wynika z raportu „Sektor pożyczek pozabankowych” przygotowanego przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych i Fundację Rozwoju Rynku Finansowego. Rosnąca liczba klientów przekłada się korzystnie zarówno na liczbę udzielonych pożyczek (3,87 mln w 2017 r.) i przychody firm należących do sektora pożyczek pozabankowych (3,7 mld zł w 2017 r.) [1]. Skąd tak duże zainteresowanie wśród klientów ofertami firm pożyczkowych?

Umacnianie się pozycji firm pożyczkowych na polskim rynku finansowym wynika z kilku czynników. Po pierwsze oferują one pożyczki przez internet. Ten rodzaj pożyczek doceniają przede wszystkim klienci, którzy potrzebują szybkiego dostępu do środków – wystarczy, że złożą wniosek przez internet, a pieniądze na podany rachunek bankowy mogą otrzymać nawet w kwadrans. Po drugie firmy pożyczkowe są skłonne przyznać pożyczki osobom, które nie mają na nie szansy w banku. Mowa m.in. o osobach bardzo młodych i z negatywną historią kredytową.

 

Jak działają bazy dłużników?

Bazy dłużników (określane również jako rejestry dłużników) to instytucje, których zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji o niesolidnych klientach (zarówno firmach, jak i osobach fizycznych). Inaczej mówiąc, bazy dłużników zawierają informacje o dłużnikach. Warto przy tym wspomnieć, że do takich rejestrów trafiają nie tylko osoby korzystające z pożyczek czy kredytów. Na liście dłużników może znaleźć się choćby osoba, która nie reguluje ciążących na niej alimentów.

W Polsce działa kilka baz dłużników. Do najpopularniejszych należą:

  • Biuro Informacji Kredytowej – BIK,
  • Krajowy Rejestr Długów – KRD,
  • Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor – BIG InfoMonitor,
  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej – ERIF Biuro Informacji Gospodarczej,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej – KBIG,
  • Związek Banków Polskich – ZBP,
  • Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych – KRDN.

Każdorazowo osoby składające wnioski o kredyty czy pożyczki przez internet są sprawdzane w bazach, z którymi współpracują dane instytucje finansowe.

 

W jakim zakresie firmy pożyczkowe współpracują z bazami dłużników?

Firmy oferujące pożyczki przez internet współpracują z różnymi bazami dłużników. Większość z nich korzysta z zasobów co najmniej dwóch baz. Przykładowo:

  • Vivus sprawdza dane klientów w BIK, BIG InfoMonitor, KRD, ERIF, KBIG, ZBP i KRDN,
  • MoneyMan korzysta wyłącznie z BIK,
  • Ferratum współpracuje z BIG InfoMonitor, KRD i ERIF.

Z powyższego zestawienia widać, że niektóre firmy pożyczkowe wychodzą naprzeciw osobom zadłużonym, czyli proponują pożyczki dla zadłużonych, którzy mają negatywne wpisy bez BIK. Jednocześnie na rynku nie są dostępne pożyczki bez baz. Co najwyżej klienci mogą skorzystać z pożyczek bez baz BIK czy pożyczek bez baz ZBP.

 

Mam negatywną historię kredytową – co dalej?

W przeszłości nie zawsze w terminach spłacałeś zobowiązania? Pożyczki przez internet są dostępne również dla osób z negatywną historią kredytową. To tzw. pożyczki bez baz, określane również jako pożyczki dla zadłużonych.

Wnioskowanie o taką pożyczkę odbywa się analogicznie jak w przypadku standardowej pożyczki przez internet – będziesz musiał wypełnić wniosek na stronie internetowej pożyczkodawcy. Aby jednak zwiększyć swoją szansę na otrzymanie potrzebnych Ci środków, powinieneś sprawdzić, jakie bazy sprawdza firma, w której masz zamiar zawnioskować o pożyczkę. Takie informacje znajdziesz bez trudu, bo poszczególne firmy pożyczkowe informują o tym, z jakimi bazami dłużników współpracują na swoich stronach internetowych.

[1] Frrf.pl, Sektor pożyczek pozabankowych, http://frrf.pl/wp-content/uploads/2019/03/Raport.pdf (dostęp 12.06.2019).