Transport kontenerów przy pomocy wozu bramowego

 

Trudno wyobrazić sobie transport intermodalny ładunków bez skojarzenia z kontenerem. Kontener to jednostka transportowa w formie wielkiego metalowego, prostokątnego kufra, która służy do transportu ładunków opakowanych w pudełkach, na paletach, w skrzyniach, na szpulach itp. To właśnie kontenery są wykorzystywane w transporcie morskim i kolejowym. Do przeładunków kontenerów zazwyczaj służą dźwigi lub wózki widłowe o dużym udźwigu. Poznajcie wóz bramowy służący do transportu oraz składowania kontenerów.

 

Wóz bramowy odpowiada na zapotrzebowanie rynku

Statyczne formy przeładunku i transportu kontenerów posiadają oczywiste ograniczenia. Producenci sprzętu transportowego zaczęli poszukiwać efektywnych, zarówno od strony nakładów jak i wydajności rozwiązań. Wozy bramowe powstały w odpowiedzi na wyraźne oczekiwanie rynku. Wóz bramowy to elastyczne rozwiązanie umożliwiające transport oraz składowanie kontenerów morskich oraz innych towarów wielkogabarytowych. Wóz bramowy umożliwia transportowanie domów modułowych oraz jednostek pływających, takich jak jachty. Jest to bardzo ciekawa pod względem funkcjonalnym oraz kosztowym alternatywa dla wózków kontenerowych.

 

Budowa wozu bramowego

Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest Combilift Straddle Carrier, wozy bramowe Combilift są dostępne w ofercie oficjalnego dystrybutora marki, firmy WDX S.A. Wóz bramowy Combilift SC występuje w wersji trzy i czterokołowej, dzięki czemu posiada maksymalną stabilność nawet na nierównych powierzchniach. W przypadku pełnego załadowana nacisk na grunt jest dużo niższy niż w przypadku układarek wysięgnikowych lub wózków kontenerowych. Kontenery mogą zostać precyzyjnie ustawione tam, gdzie jest to konieczne, aby umożliwić ich sprawny załadunek lub rozładunek.

 

Wóz bramowy cena

Cena wozu bramowego jest konkurencyjna w stosunku do tradycyjnych urządzeń stosowanych w stacjach przeładunkowych czy też portach morskich. Wóz bramowy pozwala na optymalizację procesów logistycznych w wyżej wymienionych przestrzeniach. Przy użyciu tego typu sprzętu, załadowanie kontenera np. na samochód ciężarowy zajmuje jedynie trzy minuty. Oznacza to szybki zwrot z inwestycji oraz rozładowanie zatorów tworzonych przez pojazdy oczekujące na załadunek bądź też rozładunek.

 

Sprawny załadunek i rozładunek kontenerów

Przedstawione wyżej rozwiązanie firmy Combilift wyposażone jest w dwukołowy napęd hydrostatyczny, zsynchronizowane kierowanie hydrauliczne oraz przedni i tylny przesuw boczny. Wszystkie te elementy wpływają na pełną sterowność i ułatwiają realizację zadań. Przedział operatora został zaprojektowany w ten sposób, aby zapewnić pełną widoczność we wszystkich kierunkach. Opcjonalnie wóz bramowy może obsługiwać dwa kontenery podczas realizacji pojedynczego cyklu transportowego.

 

Zalety wozów bramowych

  • Niska waga – standardowy wóz bramowy waży poniżej 17 ton, dzięki czemu nie wymaga specjalnie wzmocnionego podłoża,
  • Udźwig 35 ton w standardowej konfiguracji, możliwość modyfikacji dla cięższych aplikacji nawet do 80 ton,
  • Dwukrotnie niższe spalanie w porównaniu do wózka kontenerowego,
  • Skrojona na potrzeby realizacji wyżej wymienionych procesów konstrukcja przekłada się bezpośrednio na niskie koszty eksploatacyjne oraz serwisowe,
  • Dokładne i szybkie pozycjonowanie względem ładunku dzięki niezależnemu przesuwowi bocznemu,
  • Załadunek i rozładunek kontenerów w ciągu 3 minut,
  • Możliwość układania kontenerów w stosy,
  • Lepsza dostępność do składowanych kontenerów w stosunku do wózków kontenerowych,
  • Wysoki współczynnik bezpieczeństwa zagwarantowany przez orientację transportowanego kontenera względem pojazdu,
  • Unoszenie kontenera od góry, a nie jak w przypadku standardowych wózków widłowych od dołu,
  • Widok z kabiny 360o
  • Możliwość wyposażenia w opcjonalny system ważenia kontenerów zgodny z przepisami SOLAS z odchyleniem ważenia wynoszącym tylko 1%. Dzięki temu wóz bramowy może działać zarówno jako wózek do transportu kontenerów, jak i jako mobilna jednostka ważąca. To zaś redukuje konieczność wysokiej inwestycji w certyfikowany pomost wagowy,
  • Szybki zwrot z inwestycji – wystarczy, że użytkownik transportuje zaledwie sześć kontenerów tygodniowo, a szybko osiągnie zwrot z inwestycji w wozy bramowe, ze swoim znacznie zredukowanym naciskiem na podłoże i dużymi oponami flotacyjnymi umożliwia pracę nawet w bardzo trudnym terenie.