Jaki wkład kominkowy wybrać ?

Każda osoba, której marzy się mieć w domu kominek, musi podjąć jedną z najważniejszych decyzji w tej kwestii, czyli jaki wkład kominkowy będzie najlepszy. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od indywidualnych upodobań przyszłego właściciela kominka.

Wkład to nieodłączny element każdego kominka. Powinna cechować go odporność zarówno na działanie wysokich temperatur, jak również ich nagłe zmiany. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając wkład kominkowy?

Parametry wkładu kominkowego

Chcąc wybrać jak najlepszy wkład do swojego kominka należy zwrócić uwagę na jego poszczególne parametry. Ich analiza i porównanie w przypadku różnych modeli pomoże wyłonić ten najbardziej dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań.

 

Wymiary wkładu

Jednym z najważniejszych parametrów są wymiary wkładu kominkowego, które decydują o tym, jakiego rozmiaru będzie cała konstrukcja i jak będzie wyglądać zabudowa. 

 

Kształt i wymiary szyby

To właśnie dzięki szybie widoczny jest palący się w kominku płomień, dlatego należy dobrze zastanowić się, jaki kształt i wymiary szyby spełnią nasze oczekiwania w tej kwestii. Odpowiedni kształt szyby ładnie wyeksponuje palenisko, dzięki czemu płomień będzie jeszcze lepiej się prezentować.

 

Sposób i kierunek otwierania drzwiczek

Drzwiczki wkładu kominkowego mogą być otwierane na bok lub do góry. Należy dobrze zastanowić się, który wariant najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Standardowo drzwiczki otwierane są na bok, zwykle na lewą stronę.

 

Wkłady kominkowe narożne

Ostatnio dużą popularnością cieszą się wkłady kominkowe narożne, które są doskonale wyeksponowane i dobrze widoczne z każdej części pokoju. Kominek narożny nie tylko nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter, ale stanowi też dodatkowe źródło ciepła w jesienne i zimowe wieczory. 

Kominki narożne mogą być otwarte lub zamknięte. Do tych pierwszych wkłady kominkowe narożne nie są potrzebne, gdyż nie posiadają one ani drzwiczek, ani szyby. Choć kominek otwarty ładnie się prezentuje, to kominek w wersji zamkniętej ma większe możliwości grzewcze, a co za tym idzie, pozwala zaoszczędzić.

Warto wiedzieć, że kominek może ogrzewać nie tylko jedno pomieszczenie, ale cały dom, w tym wodę użytkową (niezbędne w tym przypadku będą wkłady kominkowe z płaszczem wodnym). W tej roli dobrze sprawdzi się kominek zamknięty, który znacznie lepiej oddaje ciepło do wnętrza niż kominek otwarty.