Rodzaje i zastosowanie systemów monitorujących

Telewizja przemysłowa czyli monitoring wizyjny (CCTV), ma za zadanie monitorować domy, biura, sklepy, hale, instytucje publiczne czy szkoły. Montaż takiego osprzętu ma wiele zalet, a przede wszystkim poprawia poziom bezpieczeństwa. Na rynku występują trzy rodzaje monitoringu: Hybrydowy, Analogowy i Cyfrowy (IP).

Monitoring analogowy, hybrydowy i IP

Monitoring analogowy jest najstarszym typem monitoringu. Daje on podgląd do sieci lokalnej, zbudowanej z kabli podłączonych do rejestratora. Obraz z kamery analogowej zapisuje się w rozdzielczości PAL/NTCS. Monitoring hybrydowy posiada serwer wizyjny IP, który pozwala łączyć urządzenia cyfrowe z kamerami analogowymi. Dzięki temu można zbudować funkcjonalny system IP. Monitoring cyfrowy (IP) jest najnowszym rodzajem monitoringu wizyjnego. Umożliwia on tworzenie rozbudowanych sieci dozoru, bazujących na LAN. System IP zapisuje obraz z kamer na dysku twardym za pomocą rejestratora. Tego rodzaju obrazy można archiwizować i odtwarzać w każdym momencie. Ogromną zaletą systemu IP jest to, że pozwala on dokonywać podglądu przez Internet np. na telefonie, tablecie albo laptopie. Daje to ogromną swobodę i pozwala kontrolować obraz z każdego miejsca posiadającego dostęp do sieci. Inteligentne rozwiązania w wideo analizie proponuje bcscctv.pl. Firma posiada w ofercie rozwiązania analogowe oraz IP. Oprogramowanie i sprzęt proponowany przez przedsiębiorstwo jest najwyższej jakości.

Monitoring AHD

Monitoring AHD jest nowoczesnym rozwiązaniem, które pozwala osiągać lepszą jakość obrazu. Dzieje się to dzięki kablowi koncentrycznemu lub skrętce UTP, które przesyłają obraz wysokiej rozdzielczości nawet na odległość 500 m. Korzystając z wyjść CVBS, można podłączyć do systemu AHD kamery analogowe. Ten inteligentny system posiada wiele zalet. Przede wszystkim, daje podgląd na wysokiej jakości obraz, ma daleki zasięg, jest odporny na zakłócenia, łatwy w instalacji i nie robi opóźnień w transmisji. Poza tym, łatwo można go konfigurować i koszt instalacji jest stosunkowo niski. Dodatkowo, istnieje możliwość przełączenia monitoringu w tryb CVBS.

Technologie HD-TVI i HD-CVI

Monitoring HD-TVI wysyła obraz wysokiej jakości i jest odporny na zakłócenia. Poza tym, nie występują opóźnienia w transmisji. System tego rodzaju budowany jest przy pomocy tradycyjnych analogowych kabli koncentrycznych. Warto pamiętać, że rodzaj użytych kabli wpływa na zasięg transmisji. Przy okablowaniu RG59 jest to 300 m, a RG6/11 – 500. Technologia HD-CVI, również przesyła obraz o wysokiej rozdzielczości (HD i FULL HD) i działa na bazie kabli koncentrycznych. Najlepiej sprawdza się w przypadku istniejących już instalacji monitorujących, bo wdrożenie systemu nie wymaga wymiany okablowania. Technologia HD-CVI ma duże zasięgi i brak opóźnień w transmisji. Poza tym, instalacja systemu nie jest kosztowna i bardzo prosta.