Obrabiarki CNC poznaj ich działanie i zastosowanie

Obrabiarki CNC najczęściej stosowane są w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Odpowiadają za wytwarzanie tych najbardziej skomplikowanych i precyzyjnych elementów. Jest to urządzenie sterowane numerycznie, co sprawia, że jest znacznie efektywniejsze niż tradycyjne sprzęty. Technologia, która jest przez nie stosowana gwarantuje dokładne wycinanie elementów z tworzyw sztucznych, metalu, jak również drewna.

 

Budowa i działanie obrabiarek CNC

Obrabiarki CNC zbudowane są z nośnika, będącego urządzeniem wejściowym, które przechowuje informacje dotyczące sterowania. Składają się także z napędów połączonych z osiami przesyłu, jak również z przetwornika danych, odpowiadającego za przetwarzanie danych. Maszyny sterowane numerycznie bazują na komputerowym systemie sterowania. W czasie ich pracy następuje zapętlona, jak i automatyczna regulacja programowa elementów poddawanych obróbce. Ponieważ maszyny CNC wyposażone są także w specjalne czujniki, istnieje dużo mniejsza szansa, że zostaną popełnione jakiekolwiek błędy, ponieważ owe czujniki bardzo szybko wykrywają nawet najmniejsze nieprawidłowości. Co więcej, elementy wchodzące w skład obrabiarek CNC są stworzone w taki sposób, by były w stanie pracować nawet w bardzo niekorzystnych warunkach.

 

Zastosowanie obrabiarek CNC

Jeśli chodzi o zastosowanie obrabiarek CNC w przemyśle, najczęściej używane są tu bez wątpienia frezarki oraz tokarki. Przygotowywane są przez wykwalifikowanych operatorów, którzy zajmują się ich programowaniem, w taki sposób, jak wskazuje przygotowana wcześniej dokumentacja wykonawcza. Polega ono przede wszystkim na zaimplementowaniu konkretnych poleceń, które określają zarówno zakres prac, jak również końcowy wygląd elementu, w tym jego wymiar, kształt czy chropowatość. Wśród najnowocześniejszych obrabiarek CNC znajdziemy takie, które posiadają czytniki, odtwarzające przygotowane wcześniej programy sterujące, co zdecydowanie ułatwia pracę. Podczas programowania ważny jest również etap przekształcania programu z alfanumerycznego na impulsy elektryczne, co wymaga wsparcia doświadczonego specjalisty.

Podczas pracy z obrabiarkami CNC wymagana jest bez wątpienia świetna znajomość konkretnych sterowników, a także umiejętność ich zaprogramowania, jak również dobór najlepszych parametrów oraz mocowania detalu. Ważna jest również znajomość specjalistycznych programów CAD/CAM, bez których programowanie jest właściwie niemożliwe. Każdy, kto chce zostać operatorem maszyn CNC powinien bez wątpienia odbyć więc odpowiednie kursy przygotowujące do zawodu, zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym.

Artykuł przygotował sklep EBMiA.pl oferujący silniki krokowe do maszyn CNC - https://www.ebmia.pl/automatyka-silniki-krokowe-sterowniki-c-197_1214.html