Jak prawidłowo pielęgnować stopy?

Na naszych stopach utrzymujemy cały ciężar ciała. W codziennym biegu stopy nieustannie pracują. Warto więc poświęcić im chwilę uwagi wieczorem i odpowiednio o nie zadbać. Niektórzy popełniają ten błąd, że zamiast otoczyć je szczególną opieką, zaczynają dosłownie zdzierać z nich skórę. Wykorzystuje się do tego przeróżnego rodzaju narzędzia tortur — frezarki, żyletki, tarki i pilniki. Dlaczego nie powinno się tego robić? Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja stóp?

 

Powiedz "nie" agresywnemu ścieraniu skóry!

Każdy chciałby mieć stopy jak niemowlę — gładkie, mięciutkie i pachnące. Trzeba jednak wziąć pod uwagę rzeczywistość. A jest ona taka, że niemowlęta nie chodzą, co oznacza, że potencjał ich małych stópek nie jest jeszcze wykorzystywany w pełni.

Postarajmy się więc nie marzyć o idealnej skórze na stopach, a raczej myśleć o tym, czego faktycznie one potrzebują. Agresywne usuwanie zrogowaciałego naskórka przede wszystkim wywoła reakcję obronną skóry. Będzie polegała ona na... szybszym narastaniu zgrubiałej skóry, aby się obronić przed niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi. To błędne koło.

 

Pielęgnacja stóp — jak wygładzić stopy?

Zamiast brutalnych metod zwróćmy się ku czynnościom może bardziej czasochłonnym, ale też efektywniejszym w perspektywie dłuższego czasu. Pielęgnacja stóp może co najwyżej polegać na robieniu delikatnego peelingu pumeksem.

Chodzi tutaj o usunięcie martwego naskórka, aby skóra miała szansę wchłonąć substancje aktywne z kremów do stóp. Można też sięgnąć po zwykły peeling mechaniczny lub specjalny peeling enzymatyczny do stóp. Ten drugi jednak robi się znacznie rzadziej.

Po kąpieli należy posmarować stopy bogatym, nawilżającym kremem i dać mu się wchłonąć. W ten sposób po paru tygodniach stopy będą wyglądać o wiele lepiej. Nie będą już takie twarde, a sucha skóra zostanie nawilżona.

Od czasu do czasu można również nałożyć na stopy specjalną maskę do stóp — należy owinąć je wtedy w folie i włożyć do skarpetek. Z taką maseczką można spać całą noc lub zmyć ją po paru godzinach. Gwarantuje to błyskawiczną różnicę. Kompletny zestaw możecie zebrać na stronie https://ziaja.com/products/program/do-pielegnacji-stop, znajdziecie tam mnóstwo ciekawych kosmetyków do stóp.

 

Czego szukać w kosmetykach do stóp?

Pielęgnacja stóp skóry szczególnie wysuszonej powinna zawierać mocznik. To substancja, która delikatnie złuszcza naskórek, ale jednocześnie intensywnie nawilża skórę. Złuszczanie pozwala również na pobudzenie naturalnego procesu regeneracji skóry.

Cennym składnikiem jest także D-pantenol, czyli prowitamina B5. Niedobór tej witaminy sprawia, że skóra staje się szorstka. D-pantenol w kremie uzupełni ewentualne braki tej witaminy i dodatkowo nawilży skórę.

Pielęgnacja stóp po całym dniu pracy, gdy nasze nogi są ociężałe i spuchnięte, powinna zawierać krem-żel, który nie tylko nawilża, ale także daje poczucie ulgi. Świetnym naturalnym składnikiem na takie dolegliwości jest ekstrakt z kasztanowca.

 

Dodatkowa ochrona

Jeśli jesteśmy narażeni na infekcje grzybicze i bakteryjne albo cierpimy z powodu nadpotliwości stóp, możemy jeszcze dodatkowo sięgnąć po spraye do stóp. Najlepiej sięgnąć po dezodoranty i blokery wykorzystujące naturalne składniki, aby nie zrobić sobie krzywdy. Całkowite blokowanie naturalnego procesu pocenia się poprzez substancje chemiczne jest niezdrowe.