Jaka jest najlepsza maść na łuszczycę?

Łuszczyca to choroba dermatologiczna. Należy do chorób nawracających i przewlekłych. Powodem zmian skórnych jest nieprawidłowo funkcjonujący układ odpornościowy. Wskazuje się tutaj na uwarunkowania genetycznym, łuszczyca nie jest więc chorobą, którą można się zarazić.

 Dotyka osób dorosłych i szacuje się, że dotyczy około 3% populacji. Najczęściej diagnozowana jest łuszczyca zwykła. Okrągłe czerwone płaskie placki pokryte srebrzystą łuską bywają mylone z atopowym zapaleniem skóry.

 

Jak radzić sobie z łuszczycą?

Łuszczenie się skóry jest nieprzyjemne i nieestetyczne. Pierwsze co powinniśmy zrobić, to pójść do lekarza po receptę na specjalne maści na łuszczycę. Leków na receptę nie można jednak stosować zbyt długo, ponieważ zawierają między innymi sterydy, które w nadmiarze mogą rozchwiać naszą gospodarkę hormonalną i doprowadzić do różnych pobocznych problemów.

Po zakończonej kuracji możemy przyjrzeć się bliżej swojej codziennej pielęgnacji i stylowi życia. Dzięki działaniom profilaktycznym z zastosowaniem kilku prostych zasad możemy ustrzec się przed nawrotem choroby, a przynajmniej zminimalizować to ryzyko. Zmiany łuszczycowe nasilają się pod wpływem silnego lub długotrwałego stresu, złej diety, nadużywania alkoholu i papierosów, niewysypiania się, a także nieodpowiedniej pielęgnacji.

 

Jak oczyszczać i czym pielęgnować skórę?

Skórę objętą zmianami łuszczycowymi należy traktować bardzo delikatnie. Najlepiej sięgać po preparaty apteczne jak emulsje, mleczka czy balsamy do oczyszczania skóry, a także kremy na problemy łuszczycowe. Takie kosmetyki nie zawierają żadnych potencjalnie drażniących substancji, są neutralne dla skóry i hipoalergiczne. Często składnikiem takich kosmetyków jest olej mineralny lub silikony, które mogą budzić wiele kontrowersji, jednak są niezawodne w przypadku łuszczycy.

Tworzą one ochronny film na powierzchni skóry, który zapobiega łuszczeniu się i świądowi. Dobrym zwyczajem jest smarowanie się kremem zaraz po wyjściu spod prysznica, gdy skóra jest jeszcze mokra. Maści na łuszczycę znajdziesz na stronie www.nowafarmacja.pl/azs-luszczyca-kosmetyki.

 

Czego unikać?

Unikajmy drogeryjnych kosmetyków, jakie są kolorowe i mają silny zapach. Szczególnie wystrzegajmy się silnych detergentów i mydła. Natomiast jeśli zmiany występują na twarzy, zwracajmy baczną uwagę na to, jakich produktów do makijażu używamy. Najlepiej wybrać hipoalergiczne, które są z wyższej półki cenowej, ale istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że nam zaszkodzą.

 

Najlepsza maść na łuszczycę

W aptekach można znaleźć maści na łuszczycę bez recepty. Nie trzeba stosować ich codziennie. Wystarczy doraźnie posmarować się w narażonym miejscu lub działać maścią na samym początku nawrotu zmian łuszczycowych. Wtedy możemy uniknąć konieczności ponownego stosowania leków na receptę.

Świetnie sprawdza się na przykład Dermatopan (zawierający pantenol i witaminę E), Foxill (lek przeciwhistaminowy) czy Hasceral (kwas salicylowy złuszcza skórę, a mocznik ją nawilża). Oprócz tego w aptece znajdziemy jeszcze preparaty do rozpylania na skórę.