Czy atmosfera panująca w szkole językowej ma znaczenie?

Powszechnie wiadomo, że gdy przebywamy w przyjaznym dla nas otoczeniu czujemy się najlepiej, a praca przychodzi nam z o wiele większą łatwością. Nie inaczej wygląda sytuacja jeśli chodzi o naukę: miły dla oka wystrój wnętrza szkoły czy uniwersytetu ma olbrzymie znaczenie, podobnie jak charakter ludzi, z którymi mamy tam do czynienia. W wielu przypadkach to właśnie zła atmosfera jest powodem zmiany placówki, do której uczęszczamy - nieprzyjemne odczucia związane z odbywaniem zajęć w danym miejscu mogą skutecznie utrudnić przyswajanie nowych treści oraz sprawić, że chęci do nauki znikną. Czym powinna więc charakteryzować się dobra szkoła językowa, tak by jej słuchacze czerpali z lekcji zarówno wiedzę, jak i przyjemność?

 

Odpowiednie podejście kadry

 

Każdy z nas jest inny, także jeśli chodzi o predyspozycje związane z nauką. Jedni ludzie przyswajają informacje szybciej, drudzy wolniej; jedni wykazują zdolność szybkiego zapamiętywania nowych słówek i zwrotów, drudzy zaś bezproblemowo pojmują skomplikowane zagadnienia gramatyczne. Lektor prowadzący zajęcia grupowe powinien więc mieć ten aspekt na uwadze i w miarę poznawania możliwości swoich uczniów dostrzegać, z czym poszczególne osoby radzą sobie lepiej, a z czym gorzej. Dzięki temu będzie mógł nie tylko odpowiednio dostosować ogólne tempo przerabiania materiału, ale i wypracować indywidualne podejście do każdego z podopiecznych, tak by nie mieli oni odczucia że opóźniają lub przyspieszają realizację programu ze szkodą dla reszty współsłuchaczy. W przypadku gdy nauczyciel ignoruje potrzeby swoich uczniów i bezrefleksyjnie, uparcie trzyma się wymyślonego przez siebie tempa omawiania zagadnień, bez wątpienia osiągane przez nich wyniki w pewnym momencie zaczną odbiegać od oczekiwanych. To z kolei z dużym prawdopodobieństwem stanie się źródłem stresu dla kursantów, często czujących sporą presję ze strony rodziny, znajomych, szefa czy publicznej szkoły, związaną z koniecznością osiągania jak najlepszych rezultatów. Stąd zaś już tylko o krok do frustracji i zniechęcenia odczuwanego nie tylko względem zajęć, lecz i samej nauki, które mogą stopniowo narastać i tworzyć nieprzyjazną atmosferę podczas lekcji, co z pewnością nie ułatwia ani przyswajania nowych treści, ani nadrabiania ewentualnych zaległości.

Ponadto, nauczyciel powinien wykazywać adekwatne predyspozycje osobowościowe do prowadzenia zajęć, zwłaszcza jeśli jego podopiecznymi są dzieci i młodzież lub osoby starsze. Najważniejszymi cechami jego charakteru muszą być cierpliwość i wyrozumiałość, jak również szczera chęć pomocy, niezbędna przy objaśnianiu bardziej skomplikowanych tematów. Istotne jest też, by lektor potrafił tłumaczyć zagadnienia w sposób klarowny i prosty, a jednocześnie sprawiać by wyjaśnienia były łatwe do zapamiętania. Również otwartość na propozycje i sugestie słuchaczy należy zakwalifikować do grona wielkich zalet każdej osoby prowadzącej kurs językowy, o czym doskonale wiedzą profesjonaliści zatrudnieni chociażby w takiej szkole jak http://gerelis.pl. Spełnienie tych warunków w znacznej mierze gwarantuje dobrą atmosferę podczas zajęć, co powoduje że uczniowie z ochotą będą na nie uczęszczać.

 

Przyjazny wystrój wnętrza

 

Aranżacja przestrzeni w danej placówce ma o wiele większe znaczenie, niż się z pozoru wydaje. W dużym stopniu determinuje ona nasze odczucia względem szkoły, a to przekłada się pośrednio na satysfakcję płynącą z odbywanych w jej murach lekcji. Bez wątpienia miejsce, którego wnętrze utrzymane jest w ciepłych barwach, zadbane i czyste oraz udekorowane w sposób nieprzesadzony odwiedza się z większą chęcią niż to odznaczające się surowością, nieporządkiem lub chaotycznym rozmieszczeniem poszczególnych elementów wystroju. Niektórzy uczniowie spędzają w danej szkole nawet kilka wieczorów w tygodniu, zwłaszcza jeśli zapisani są na więcej niż jeden kurs - w takiej sytuacji przytulna atmosfera jest naprawdę ważnym aspektem, o który obowiązkowo należy zadbać. Zajęcia odbywają się bowiem zazwyczaj w wolnym czasie słuchaczy, często po długim dniu spędzonym przez nich w pracy lub szkole, dlatego też mając na uwadze ich komfort i tworząc przyjazny klimat osoby zarządzające placówką przyczyniają się do zredukowania odczuwanego przez kursantów zmęczenia, a tym samym zwiększenia ich chęci do aktywnego uczestnictwa w lekcjach.

 

Atmosfera obecna w szkole językowej, zarówno ta tworzona przez kadrę, jak i ta związana z wystrojem pomieszczeń, ma olbrzymi wpływ na podejście do zajęć wykazywane przez jej podopiecznych - a co za tym idzie, także i na osiągane przez nich wyniki naukowe. Z całą pewnością nie należy więc traktować zagadnień z nią związanych z przymrużeniem oka, ponieważ o reputacji każdej tego typu placówki nie świadczy jedynie poziom nauczania, uzyskane certyfikaty czy wysokie kwalifikacje zatrudnianych lektorów, lecz także wrażenie, jakie odnoszą uczniowie korzystający z jej oferty edukacyjnej - stanowi ono czynnik zdecydowanie najistotniejszy spośród wymienionych.