Jaka waga do laboratorium?

Laboratorium musi pracować z pełną precyzją. Najmniejszy błąd może kosztować bardzo wiele, dlatego wszystkie narzędzia powinny być najwyższej jakości. W tym również wagi.

Praca w laboratorium nie należy do najłatwiejszych – dlatego też zatrudnia się tam osoby, które naprawdę znają się na analizie medycznej i biochemii. Są to specjaliści, którzy znają się na każdym aspekcie badań. Z tego względu potrzebują oni najlepszych narzędzi, bowiem precyzja w laboratorium jest kluczowa.

Waga do laboratorium musi mieć dobrą podstawkę (najlepiej z dobrej jakości aluminium) – nie może się przesuwać w trakcie ważenia. Musi być również odporna na różne temperatury, bowiem warunki prowadzenia badań mogą się od siebie bardzo różnić. Waga nie musi być nawet duża – chodzi tylko o jej absolutną precyzję.

Czy kupić wagę z kalibracją wewnętrzną?

Zmienne warunki laboratoryjne mogą sprawiać, że dane na wadze mogą ulegać zmianie. Wewnętrzna kalibracja pozwala na automatyczny reset i powrót do pierwotnych ustawień. W przypadku wagi laboratoryjnej jest to sprawa dość istotna, bowiem ważne jest przechodzenie z jednego stanu chemicznego do drugiego, a to czasem jest decydujące w przypadku mierzenia wagi.

Z tego też względu należy brać pod uwagę, że zakup wagi jest właściwie jedną z najważniejszych rzeczy w wyposażaniu laboratorium. Liczy się każdy element – zarówno podstawka, jak i sposób wyświetlania (w przypadku badań poleca się zdecydowanie elektroniczny sposób mierzenia).

Warto również sprawdzić, jaki mamy mechanizm ważący. Czy są to monobloki, które powstały jako dalszy punkt w rozwoju siłowników? Pozwalają one na bardzo precyzyjny pomiar. A może chodzi o siłownik magneto elektryczny – będący w większości wag laboratoryjnych, w miarę bezawaryjny?

Najważniejsze jest to, żeby nie kierować się kryterium niskiej ceny. Wagi laboratoryjne powinniśmy kupować tylko w sprawdzonych sklepach, takich jak ten: https://www.moga.pl/wagi-laboratoryjne. Zakupy na różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych są dość problematyczne – wagę na pewno będziemy musieli legalizować sami, a do tego nie będziemy posiadać gwarancji. Takie narzędzie będzie mogło nas również zawodzić w wielu sytuacjach, do tego istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie po prostu wyeksploatowane i wadliwe.

Reasumując, wagę laboratoryjną najlepiej kupić, biorąc pod uwagę parametry, których potrzebujemy do badań. Najlepiej rozejrzeć się po ofercie, jaką mają dla nas sklepy i samemu sprawdzić, co będzie nam najbardziej odpowiadało. Pamiętajmy, żeby zakupy robić tylko u sprawdzonych producentów i dystrybutorów!