Jaka odzież robocza dla elektryka, budowlańca i spawacza?

Odzież do pracy musi spełniać szereg wymagań. Powinna zapewniać swobodę ruchów, a jednocześnie nie odstawać zbytnio, by nie zaczepiała się o wystające elementy. Musi być bezpieczna, odporna na warunki atmosferyczne i różne substancje, a przy tym trwała i zapewniająca komfort użytkownikowi.

Praca specjalistów wiąże się z wieloma wyzwaniami. Narażeni są na rozmaite warunki pogodowe, poza tym w każdy zawód wpisane jest ryzyko związane z określonymi czynnikami. Dlatego w praktyce najlepiej sprawdza się specjalistyczna odzież robocza przeznaczona dla konkretnych zawodów, zwiększająca bezpieczeństwo i jakość pracy. Jak wybrać profesjonalne ubranie do pracy?

 

Odzież robocza dla elektryka

Praca przy instalacjach elektrycznych wymaga wysokiej precyzji i koncentracji, a także staranności. Osoba zajmująca się tym jest narażona na liczne zagrożenia, w tym porażenie prądem, wysoką temperaturę powstającą podczas zwarć oraz poparzenie energią cieplną łuku elektrycznego. Odzież robocza dla elektryka powinna cechować się przede wszystkim wykonana z materiału mającego właściwości antyelektrostatyczne, co pozwala zapobiegać powstawaniu napięcia. Poza tym odzież musi zakrywać ciało (głównie tułów i ręce) w jak największym stopniu, aby uchronić noszącego przed przypadkowym poparzeniem. Jako że elektryk najsprawniej pracuje, gdy ma wszystko pod ręką, ubranie musi mieć wiele kieszeni do przenoszenia niezbędnych przedmiotów. Poza tym jego odzież robocza nie może w najmniejszym stopniu ograniczać swobody ruchów.

 

Odzież robocza dla spawacza

Spawanie wiąże się z ogromną sprawnością fizyczną i umiejętnością skupienia. Pracownik jest tutaj narażony przede wszystkim na oparzenia i dyskomfort w związku z wysoką temperaturą. Tutaj również bardzo ważna jest pełna swoboda ruchów, niemniej odzież robocza dla spawacza powinna być w miarę dopasowana do ciała. Bardzo ważna jest ochrona kolan, jako że spawacz znaczną część pracy wykonuje w pozycji klęczącej.

W tej pracy bardzo ważne jest zabezpieczenie się przed iskrami wpadającymi na ciało. Dlatego najlepszą odzieżą roboczą dla spawacza jest kombinezon – brak przerw między częściami ubrania minimalizuje ryzyko oparzenia. Kombinezon taki musi mieć długi rękaw i nie powinien mieć mankietów. Kieszenie powinny być wyposażone należy zakryć fałdami materiału, co zapobiegnie zatrzymywaniu się iskier. Bardzo ważne jest by odzież robocza była wykonana z materiału „oddychającego” i lekkiego, aby spawacz nie odczuwał gorąca ani ciężaru. Dobrze sprawdzi się także ochrona w postaci skórzanego fartucha z przodu.

 

Odzież robocza dla budowlańca

Prace na budowie są szczególnie wymagające i wiążą się z wieloma zagrożeniami, do tego pracownik jest narażony na różne warunki pogodowe. Dlatego budowlaniec powinien mieć dwa komplety odzieży roboczej: jeden lekki na lato i drugi ciepły na zimę. Niezależnie od pory roku, ubranie musi być trwałe i odporne na zużycie, co oznacza zarówno zastosowanie odpowiednich materiałów, jak również mocnych szwów, które wytrzymają gwałtowne zmiany pozycji. Dobrze sprawdzi się odzież wyposażona w wiele kieszeni, w których pracownik będzie mógł trzymać potrzebne narzędzia.

Odzież ochronna dla budowlańca składa się z kilku elementów. Są to spodnie (najlepiej na szelkach), koszulka i kurtka oraz obuwie sięgające kostki, a także rękawice i oczywiście kask. Buty powinny mieć podeszwę o dobrej przyczepności. Zimą odzież robocza dla budowlańca obejmuje również czapkę i cieplejsze rękawice i kurtkę.

Niezależnie od powyższych warunków odzież robocza musi być dostosowana do jego budowy i wzrostu. Obecnie producenci zapewniają szeroką gamę produktów spełniających najsurowsze kryteria, a przy tym wytwarzanych we wszelkich rozmiarach i krojach. Można na nich umieścić logo danej firmy.