8 zasad zarządzania domowym budżetem na emeryturze

Świadczenia emerytalne w Polsce nie należą do najwyższych, a zatem emeryci muszą dysponować swoim skromnym budżetem w sposób przemyślany, aby wystarczyło im “do pierwszego”. Często może być to sporym wyzwaniem, szczególnie dla tych, którzy przywykli do zarabiania wyższych kwot zanim przeszli na emeryturę. Istnieje jednak kilka sposobów na racjonalne zarządzanie finansami: https://edziadkowie.pl/8-zasad-zarzadzania-domowym-budzetem-na-emeryturze/

Przede wszystkim, powinniśmy stale kontrolować nasze wydatki. Najprościej zrobić to zapisując  miesięczne przychody, a następnie miesięczne wydatki i wydatki codzienne. Warto uwzględnić także koszty stałe, takie jak czynsz i opłaty. W ten sposób łatwiej będzie nam zacząć odkładać niewielkie kwoty, które mogą przydać się w sytuacjach niespodziewanych.

W dzisiejszych czasach nabieramy się na chwyty marketingowe niemalże na każdym kroku. Należy jednak być ostrożnym w podejmowaniu decyzji o zakupie. Pamiętajmy, iż wokoło jest wielu naciągaczy, którzy często, wykorzystując naiwność osób starszych, namawiają je do zakupu zwykłych produktów za ceny kilkukrotnie przewyższające ich wartość. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej podczas organizowanych darmowych prezentacji garnków lub innych przedmiotów.

Mając problem z rozporządzaniem finansami warto skorzystać z doradztwa innych. Program “Nowoczesne i bezpieczne finanse dla seniora” zorganizowany został przez Federację Uniwersytetów Trzeciego Wieku i ma na celu pomoc i edukację finansową dla osób starszych. Również Policja organizuje spotkania w ramach akcji “Bezpieczny senior”, na których omawia najpopularniejsze sposoby wyłudzeń pieniędzy od osób starszych.

Idąc do sklepów jesteśmy bombardowani masą wspaniałych ofert, promocji i rabatów. Pamiętajmy jednak, że większość promocji jest tylko pozorem. Mimo to, często bierzemy towar z promocyjną metką bez dłuższego zastanowienia. Jak nie dać się nabrać? Dobrym rozwiązaniem może okazać się przeglądanie gazetek promocyjnych, dzięki czemu będziemy mogli porównać ceny w poszczególnych sklepach.

Wydatki związane z kosztami leczenia często obciążają dużą część miesięcznego przychodu, ponieważ ceny leków są zazwyczaj bardzo wysokie. Warto jednak zapytać o ich tańsze zamienniki. Nie ma w tym nic złego, o czym informuje samo Ministerstwo Zdrowia, które podkreśla, że farmaceuci mają obowiązek sprzedawania tańszych zamienników. W ten sposób możemy sporo zaoszczędzić, nie tracąc na zdrowiu. Ponadto osoby, które ukończyły siedemdziesiąt pięć lat, mają prawo do zakupu leków w ramach programu “Leki 75+”, dzięki czemu będą mogli kupić leki za symboliczną kwotę.

Będąc na emeryturze, o ile stan zdrowia na to pozwoli, warto pomyśleć o dodatkowych dochodach. W tym celu możemy podjąć pracę dorywczą lub założyć własną działalność gospodarczą. Dysponując wolnym pokojem, możemy zdecydować się na jego wynajęcie. W ten sposób uzyskamy dodatkowe miesięczne dochody, a pokój nie będzie stał pusty.

Niektóre koszty łatwo zmniejszyć eliminując zbędne wydatki. Do takich zalicza się samochód, który generuje spore koszty w skali roku. W mieście o wiele bardziej opłaci się korzystanie z środków komunikacji miejskiej. Opłaci nam się także oszczędzanie. Zakręcaj wodę w kranie i pamiętaj o wyłączaniu światła - tyle i aż tyle, by Twoje rachunki za prąd i wodę były niższe.

Najważniejsza w rozsądnym zarządzaniu budżetem jest dyscyplina, dzięki której możemy naprawdę sporo zaoszczędzić. Warto stworzyć sobie pewną poduszkę finansową na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Zgromadzone oszczędności warto z kolei ulokować na lokacie lub koncie oszczędnościowym w banku po to, by same na siebie pracowały i nie kusiły nas byśmy je wydawali.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://edziadkowie.pl/