Zalety i wady założenia spółki partnerskiej przez przedstawicieli wolnych zawodów

Warto przede wszystkim mieć świadomość, że spółka partnerska pozwala na prowadzenie firmy przedstawicielom wolnych zawodów. Należy również koniecznie zaznaczyć, że jest to spółka osobowa, dlatego nie posiada osobowości prawnej, jednak ma zdolność do czynności prawnych.

Czym dokładnie jest spółka partnerska?

Jak wiadomo spółka partnerska jest powoływana przez wspólników, by możliwe było wykonywanie wolnego zawodu. Koniecznie trzeba podkreślić, że mogą ją założyć tylko i wyłącznie osoby, które wykonują zawody wymienione w art. 88 Kodeksu Spółek Handlowych. Należy do nich zaliczyć radców prawnych, tłumaczy przysięgłych, lekarzy, architektów, pielęgniarki, księgowych czy inżynierów budownictwa. Warto również wiedzieć, że do powstania omawianej spółki partnerskiej potrzebne są przynajmniej dwie osoby. Partnerzy muszą zawrzeć umowę spółki w pisemnej formie, a następnie zgłosić ją do rejestru KRS.

Czy spółka partnerska ma osobowość prawną?

Warto wiedzieć, że spółka partnerska zaliczana jest do spółek osobowych, co prawda nie posiada osobowości prawnej, ale może zarówno nabywać prawa, jak i zaciągać zobowiązania. Ponadto spółka partnerska posiada zdolność kredytową i wekslową.

Jakie są zalety spółki partnerskiej?

Jakie korzyści mają wolne zawody w spółce partnerskiej? Wg specjalistów z Kredyty WZ zdecydowanie najczęściej wymienianym atutem jest możliwość łączenia pomysłu, a także kapitału osób fizycznych. Ponadto koniecznie trzeba podkreślić, że umowa spółki partnerskiej nie będzie wymagała większych formalności. Wystarczy bowiem forma pisemna, a także wymienienie w niej zarówno z imienia, jak i nazwiska wszystkich partnerów. Partnerzy mogą oczywiście wybrać także zarząd reprezentujący spółkę.

Należy również wspomnieć, że odpowiedzialność partnerów w spółce partnerskiej jest bardzo ograniczona. Partner nie będzie odpowiadał za zobowiązania swojego wspólnika, które powstały w rezultacie wykonywania przez niego wolnego zawodu w danej spółce. Koniecznie trzeba jednak zaznaczyć, że wszystkie zobowiązania spółki partnerskiej, które są związane odbiorem mediów czy wynajmem biura będą podlegały zasadom pełnej osobistej solidarnej odpowiedzialności. Warty uwagi jest również fakt, że spółka partnerska nie płaci podatku. Każdy z partnerów musi samodzielnie rozliczać swój dochód. Należy również wiedzieć, że omawiana spółka partnerska może być także rozliczana na podstawie księgi przychodów i rozchodów.

Jakie są wady spółki partnerskiej?

Spółka partnerska ma oczywiście także wady. Warto przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że omawiana spółka wiąże się z tym, że każdy z partnerów musi opłacać samodzielnie składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Bardzo istotna jest również kwestia, która polega na tym, że w przypadku, gdy jeden z partnerów utraciłby kwalifikacje pozwalające na wykonywanie danego zawodu będzie zmuszony do wystąpienia ze spółki partnerskiej z końcem roku obrotowego.

Ponadto spółka partnerska tak samo jak każda inna spółka, która podlega rejestracji w KRS nie tylko zaczyna, ale również kończy swoją działalność dopiero w momencie dokonania przez sąd właściwego wpisu, albo wykreślenia z rejestru przedsiębiorców. Oczywiście wspomniana procedura jest związana z kosztami. Trzeba również podkreślić, że będzie rozciągała się w czasie.