Kredyty hipoteczne - kalkulator zdolności kredytowej

Planując swój pierwszy poważny kredyt często zastanawiamy się czy mamy zdolność kredytową. Pojęcie to mówi nam o tym czy bank po prostu uzna nas za wiarygodnych kredytobiorców i udzieli nam kredytu. Kiedyś jedynie na podstawie wniosku złożonego z kompletem wymaganych dokumentów mogliśmy poznać wynik decyzji kredytowej. Obecnie są już dostępne na tyle rozwinięte rozwiązania, które potrafią w ciągu minuty pokazać nam jaką kwotę możemy uzyskać w poszczególnym banku. Różnice wynikają z różnych wymogów jakie stawiają przed nami banki. Dokumentem w banku który mówi o jego wymogach jest polityka kredytowa. 

Kalkulator zdolności kredytowej

Kalkulator ma zaszyte parametry które oszacowują najwyższą kwotę jaką możemy uzyskać w danym banku na danych warunkach. Elementem niezbędnym jest podanie niezbędnych do tego danych. Najistotniejsze rzeczy niezbędne do sprawdzenia zdolności:

  • Forma na podstawie której uzyskujemy dochód oraz rozliczamy się z US, przy tym punkcie ważna jest również data rozpoczęcia ( czy jest to prowadzona działalność czy też zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bądź umowy o dzieło)
  • Dokładne dane mówiące o czasie w jakim umowa jest wykonywana oraz przez jaki czas jeszcze będzie obowiązywać jeżeli jest to umowa terminowa.
  • Informacje na temat wysokości dochodu netto, często uśrednione z 6 ostatnich miesięcy. 
  • Dane na temat naszego gospodarstwa domowego będą nam również potrzebne, czyli informacja o tym ile mamy osób aktualnie na utrzymaniu.
  • Dane osobowe pod kątem analizy czyli wiek, od którego zależy maksymalny okres kredytowania jaki będzie dla nas dostępny.
  • Opisany cel kredytowania ponieważ dzięki niemu bank dopasuje odpowiednie rozwiązanie np kredyt na zakup samochodu nie będzie na dłuższy okres niż 60 miesięcy.
  • Dane związane z obecnymi obciążeniami będą również bardzo potrzebne z tego względu, iż mają bezpośredni wpływ na naszą zdolność kredytową. ( miesięczne raty, kwoty do spłaty, limity )

Zobacz przewodnik po kredytach hipotecznych na: http://hipotekaodpodstaw.pl/

Kalkulator działanie

Kalkulator na podstawie informacji wylicza maksymalną kwotę kredytu. Na początku wylicza średni miesięczny dochód za rok. Odejmuje od niego koszty utrzymania, miesięczne raty. Pozostałą kwotę mnoży razy dany współczynnik po czym mnoży przez maksymalny okres kredytowania pokazując kwotę. W całym procesie uwzględnia:

Koszty utrzymania

Jest to średnia kwota utrzymania określona wedle danego banku na danego województwa i oczywiście ilości osób na utrzymaniu. np województwo mazowieckie w różnych bankach waha się od 1200 zł do 1600 zł

Miesięczne raty

Jest to suma miesięcznych rat. Jeżeli mamy np limit w rachunku to każdy bank inaczej liczy to zadłużenie z reguły uwzględniając dany procent od całości limitu

Współczynnik LTV

Jest to procent w dochodzie jaki mogą stanowić zobowiązania. Z reguły do 80% kwoty dochodu, aby też zachować kwotę wolną.

Okres kredytowania

Okres kredytowania waha się przy zobowiązaniach od  kilku miesięcy do trzydziestu lat. Jest on ściśle związany z celem kredytowania. Jak celem jest zakup nieruchomości to mówimy o celu mieszkaniowym i wtedy okres kredytowania sięga od 20 d 30 lat, a nawet w niektórych przypadkach 35 lat. Natomiast przy celach mniejszych tj. zakup np samochodu jest to okres do 60 miesięcy.