Ile lumenów do pokoju dziennego?

Kompletowanie akcesoriów oświetleniowych do domu jest jednym z ostatnich etapów budowy i wyposażania wnętrz. Należy jednak podejść do niego z odpowiednią starannością, gdyż dobranie tego, ile lumenów do pokoju powinno wystarczyć może być dość trudne. Dobierając akcesoria oświetleniowe, trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników, które wpływają na finalny efekt. Na początku trzeba jednak zaznaczyć, że ilość lumenów nie jest jedynym, czym należy się kierować podczas wyboru oświetlenia. Każdy rodzaj lampy, taki jak na przykład lampy Maxlight są nieco inaczej skonstruowane. To od ich budowy zależy to, w jaki sposób rozproszone zostaje światło, co wpływa znacząco na finalny efekt oświetlenia pomieszczenia. Moc żarówki jest więc jednym z dwóch czynników, które należy uwzględnić. To właśnie ilość lumenów opisuje intensywność naświetlenia, która jest determinowana mocą żarówki, ale to od kąta rozproszenia światła zależy ilość luksów, które oznaczają ilość światła dostępnego w konkretnym miejscu pomieszczenia.

 

Ilość luksów, a ilość lumenów – zależność

Lampy do pokoju dziennego powinny być tak dobrane, aby równomiernie rozpraszać światło. Jest to warunkowane tym, że optymalnym rodzajem oświetlenia tego typu pomieszczenia jest równomierne natężenie światła. Lampy Maxlight w niektórych modelach są dopasowane właśnie do takiej współpracy z żarówkami, podczas gdy inne modele są zaprojektowane tak, by świecić kierunkowo. Wtedy poziom Luxów w konkretnym miejscu pomieszczenia będzie mógł się od siebie znacząco różnić. Tego typu lampy stosuje się na przykład w garażach, w łazienkach lub w korytarzach. Wybierając lampy do pokoju dziennego pod kątem intensywności oświetlenia, należy skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, które przeliczają ilość lumenów na ilość luksów.

 

Ile lumenów do pokoju?

Tego typu kalkulatory są dostępne za darmo w Internecie. To ile lumenów do pokoju powinno być dostarczone, jest zależne od preferencji, ale przyjmuje się, że powinno to być co najmniej 500 luksów. Do tej wartości należy dążyć, wybierając konkretne rodzaje lamp oraz żarówek do nich bazując na dedykowanych do tego kalkulatorach. Warto również uwzględnić to, że każdy rodzaj żarówki ma nieco inną barwę światła, co również znacząco wpływa na odbiór oświetlenia w pomieszczeniu. Na rynku dostępne są żarówki, które mają przeróżne odcienie, ale do pokoju dziennego warto wybierać raczej barwy w miarę jasne. Wybierając żarówki, warto też obejrzeć prezentacje poszczególnych barw światła, co pozwoli na dostosowanie odpowiedniej barwy do swoich preferencji.

Jak widać, wybierając lampy, nie należy kierować się jedynie walorami estetycznymi, gdyż budowa lampy determinuje jej późniejsze zastosowanie, a nieodpowiednie dobranie lampy do pomieszczenia może sprawić, że nie uda się osiągnąć równomiernego naświetlenia każdego miejsca w pokoju. Należy na to zwrócić szczególną uwagę, gdy pokój jest stosunkowo duży do tego stopnia, że rozproszenie światła musi być pod bardzo dużym kątem, aby światło mogło dotrzeć do jego skrajnych fragmentów.