Stolarka okienna - jak wybrać najlepszą?

Stolarka okienna to temat nieuchronnie wypływający przy każdej inwestycji budowlanej czy remoncie. Co więcej niezmiennie budzi on wiele emocji. Z jednej strony staramy się jak najwięcej zaoszczędzić, z drugiej jednak musimy zdać sobie sprawę, że nadmierne skąpstwo przy zakupie okien może przynieść efekt dokładnie odwrotny do zamierzonego. Jak zatem dobrać optymalną do danego przypadku stolarkę okienną?

Stolarka okienna – spersonalizowana oferta

Kluczem do sukcesu, jak to zwykle bywa w podobnych przypadkach, jest znalezienie odpowiedniej oferty. Oczywiście większość firm posiada piękne, kolorowe foldery informujące o zaletach ich produktów, jednak, jak łatwo się domyślić, główną rolą takich publikacji jest podniesienie sprzedaży. Chcąc zatem mieć pewność co do oferowanej stolarki okiennej, najlepiej skierować swoje kroki do przedstawiciela jakiegoś renomowanego producenta. Na miejscu można poprosić o przygotowanie indywidualnej oferty, która uwzględni specyfikę budynku, jego przeznaczenie, kwestie estetyczne oraz finansowe.

 

Okna plastikowe, drewniane czy aluminiowe

Pierwszym dylematem, jakiemu musimy stawić czoła wybierając okna jest materiał, z jakiego są wykonane. Najbardziej tradycyjna opcja to oczywiście drewno. Nie da się jednak ukryć, że surowiec ten, oprócz tego, że dość kosztowny, może nastręczać sporych problemów w użytkowaniu. Wymaga regularnych zabiegów konserwacyjnych, w tym malowania, co nie tylko wiąże się z dodatkowymi wydatkami, ale jest też uciążliwe. Dlatego okna drewniane poleca się raczej do zabytkowego budownictwa.

W nowoczesnych konstrukcjach znacznie lepiej sprawdzi się stolarka okienna plastikowa lub aluminiowa. Pierwsza wykonana jest z polichlorku winylu, materiału w pełni ekologicznego, wyróżniającego się doskonałymi parametrami. Jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, chemicznych, mechanicznych, biologicznych oraz atmosferycznych i nie wymaga niemal żadnych prac konserwacyjnych. Jest przy tym bardzo lekka, wytrzymała i stosunkowo niedroga.

Ostatnia możliwość, czyli stolarka okienna aluminiowa to ciągle jeszcze nowość na rynku. Jej najbardziej wyróżniającą cechą jest atrakcyjny stosunek powierzchni profili do powierzchni szyby, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w nowoczesnych budynkach z dużymi przeszkleniami. Są przy tym bardzo lekkie, wytrzymałe i występują w wielu wariantach kolorystycznych.

 

Kryteria zakupu stolarki okiennej

Kiedy już wybierzemy rodzaj materiału, z jakiego mają być wykonane nasze okna, musimy wziąć pod uwagę szereg dalszych kryteriów. Przede wszystkim jest to współczynnik przenikania ciepła oznaczany symbolem Uw. To on bowiem decyduje o właściwościach izolacyjnych stolarki okiennej, a tym samym wpływa na przyszłe koszta eksploatacji pomieszczeń. Kolejna ważna kwestia to izolacja akustyczna, szczególnie istotna, jeżeli dom położony jest w hałaśliwej okolicy. Trzecie kryterium to zabezpieczenia antywłamaniowe, czyli specjalne okucia, zaczepy antywyważeniowe, pakiet szybowy z odporną na rozbicie szybą P4 itp. Na koniec zostają jeszcze oczywiście dylematy estetyczne, zwłaszcza kolor profili, jednak jest to już sprawa indywidualnego gustu i preferencji.

 

Montaż okien

Jak informuje przedstawiciel producenta stolarki okiennej Hensfort, sam wybór odpowiedniej stolarki okiennej to jeszcze nie wszystko. Niemniej istotny jest fachowy montaż. Dopiero dobór odpowiednich do specyfiki projektu materiałów, profesjonalne przygotowanie ramy okiennej oraz osadzenie samego okna są gwarantem izolacyjności cieplnej, akustycznej oraz trwałości. Mając to na względzie nie warto porywać się samemu na instalowanie okna. Znacznie lepiej, bezpieczniej i, na dłuższą metę taniej, wezwać doświadczoną, sprawdzoną ekipę, która szybko i fachowo wykona zadanie.