Zakup działki pod budowę domu - jak sprawdzić wymiary oraz numer działki budowlanej?

Zakup działki jest pierwszym i jednym z najważniejszych etapów prowadzących do wybudowania własnego domu. Głównym czynnikiem decydującym w większości przypadków jest lokalizacja oraz cena. Inwestorzy mają do wyboru zakup działki budowlanej lub rolnej. Przekształcenie działki rolnej w budowlaną jest procesem czasochłonnym, ale kusząca jest niższa cena gruntów rolnych. Ostateczna decyzja o zakupie powinna zostać poprzedzona ustaleniem w planach zagospodarowania przestrzennego czy działka jest przeznaczona pod jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe. Przed zakupem należy również dokładnie sprawdzić nieruchomość, zarówno pod względem stanu prawnego oraz ustalenia dokładnych wymiarów. Podstawowym najważniejszym dokumentem określającym stan prawny danej nieruchomości jest odpis z czterech działów ksiąg wieczystych założonych dla danej działki. Bardzo ważne są również rzetelne wymiary działek.

 

Jak sprawdzić wymiary i numer działki

Najstarszym sposobem, aby ustalić numer działki oraz przebieg jej granic jest zasięgnięcie informacji w wydziale geodezji w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Jednak w dzisiejszych czasach w celu uzyskania informacji o parametrach geometrycznych działki wystarczy posiadać dostęp do internetu i telefonu z systemem lokalizacji sanitarnej. Od 2005 roku Główny Urząd Geodezji i Kartografii uruchomił stronę internetową geoportal.gov.pl. W portalu znajdują się zasoby map, umożliwiające odnaleźć wiele informacji. Wśród nich znajdują się ewidencja gruntów i budynków, która dostarcza informacji na temat przebiegu granic działki, numeracje działki czy jej wymiary. Aby sprawdzić interesujące nas dane dotyczące nieruchomości którą chcemy nabyć wystarczy odwiedzić geoportal.

 

Wymiary gruntu są bardzo ważnym kryterium wyboru działki na której chcemy wybudować dom. Zbyt mała działka może uniemożliwić budowę domu ze względu na brak możliwości zachowania wymaganych odległości. W niektórych przypadkach zbyt małe wymiary działki lub nietypowy kształt działki np. trójkąt wymagają przygotowania indywidualnego projektu domu, który jest zdecydowanie droższy od gotowego.  Dom powinien znajdować się 4 m od granicy działki w przypadku gdy ściana graniczna posiada okna lub drzwi zewnętrzne lub 3 m jeżeli nie znajdują się żadne otwory. Decydując się na kupno działki należy sprawdzić dostępność mediów lub ewentualny kaszt ich doprowadzenia do działki. Wciąż znaczna część obszaru kraju nie jest skanalizowana co wymaga od inwestorów rozwiązania problemu z produkowanymi ściekami. Do wyboru jest kosztowne i uciążliwe w eksploatacji szambo lub przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków wymagająca nieco większej od szamba powierzchni montażu. Dodatkowym utrudnieniem na małych działkach wyposażonych w studnie wody pitnej jest konieczność oddalenia szamba i zbiornika oczyszczalni minimum o 15 m. Własna biologiczna oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem nie tylko proekologicznym, ale i tanim w eksploatacji. W przypadku rodziny czteroosobowej roczny koszt eksploatacji oczyszczalni to wydatek kilkuset złotych, pod warunkiem wyboru jakościowego rozwiązania. Przykładem przydomowej oczyszczalni ścieków charakteryzującej się bezawaryjną pracą jest oczyszczalnia NV firmy Traidenis-Pol na którą producent udziela 20-letniej gwarancji.  Dlatego wybór działki pod dom wymaga dokładnej analizy, aby zapewnić późniejszy komfort i wygodę.