Wyprawa z psem do lasu - co warto wiedzieć?

Las jest miejscem, które pozwala się w pełni zrelaksować po dniu spędzonym w pracy. Nieważna jest pora roku, ponieważ tereny leśne w każdym okresie są wyjątkowe. Wybierając się na długi spacer do lasu warto pamiętać o naszych czworonogach, dla których wędrówka w takim miejscu również jest jedynym w swoim rodzaju przeżyciem. Jednak, aby przebiegała ona w wyłącznie w miłej atmosferze należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Pies w lesie powinien chodzić na smyczy

Każdy czworonóg podczas spaceru powinien być pod ścisłym nadzorem właściciela. Jest to ważne dla zachowania ogólnego bezpieczeństwa i właśnie z tego względu pies musi poruszać się w lesie na smyczy. Wynika to nie tylko z faktu, że jest to raj zapachowy dla pupila, przez co może on podjąć trop i zwyczajnie zniknąć nam z pola widzenia na jakiś czas, ale jest to również kwestia uregulowana prawnie. Zgodnie z artykułem 166. Kodeksu wykroczeń: „Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.” W Ustawie o lasach również tkwi zapis mówiący o zakazie puszczania czworonogów luzem na terenach lasów (Art. 30. Pkt. 13). Co ważne, przed wejściem do każdego boru umieszczona jest tablica informacyjna, na której także znajdują się adnotacje dotyczące wprowadzania do nich czworonogów. Należy się zapoznać z jej treścią, ponieważ do niektórych miejsc w ogólnie nie można wchodzić z psami.

Posłuszeństwo psa jest bardzo istotne

Właściciele czworonogów bardzo często puszczają swoje psy luzem na polanach, aby te mogły się wybiegać i nacieszyć wolnością. Jeśli taka łąka znajduje się blisko lasu, to ważną kwestią jest posłuszeństwo psa. Spuszczenie czworonoga ze smyczy w przypadku, gdy nie umiemy go przywołać jest bardzo nierozsądne i zarazem niebezpieczne, ponieważ może on wbiec do lasu za zwierzyną, którą dopiero co dostrzegł. Decydując się na taki krok, warto wcześniej przećwiczyć z pupilem różne techniki przywoławcze, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości. Trening można rozpocząć w przydomowym ogrodzie, powoli zwiększając stopień trudności (np. poprzez wprowadzanie rozproszeń). Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w gwizdek lub piszczałkę, która będzie stanowić wabik i kojarzyć się czworonogowi z właścicielem.

Zabezpieczenie pupila przed pasożytami

Jeśli mamy zamiar regularnie chodzić z psem na spacer do lasu, to koniecznie musimy zapewnić mu bezpieczeństwo przed pasożytami, takimi jak kleszcze. Niestety, łagodne zimy sprawiają, że te groźne pajęczaki żerują niemal przez cały rok, a szczególnie w czasie podwyższonej wilgotności. Specjalne obroże dla psów przeciw kleszczom, stanowią skuteczną ochronę nawet przez 8 miesięcy. Warto mieć na uwadze również fakt, że te pasożyty spotkać można również w przydomowym ogrodzie – w wyższej trawie lub krzakach, czyli tam, gdzie nasze czworonogi przebywają najczęściej będąc poza domem. Wybierając konkretny produkt należy mieć na uwadze, że obroża dla dużego psa będzie różnić się specyfikacją od obroży dla małego pupila.

Więcej na Zoopers.pl!