Zestawienie firm kurierskich w Polsce 2019

Logistyka i eCommerce w Polsce

Rynek usług logistycznych, w tym kurierskich, jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów rynku w Polsce. Już w 2017 roku wysyłano w Polsce prawie 400 mln przesyłek, a eksperci przewidywali wzrost o 6% w skali rocznej. Jednym z głównych czynników nakręcających ten wzrost jest dynamiczny rozwój usług eCommerce w Polsce. Polska to piąty największy rynek eCommerce w UE (byłby czwarty, gdyby UK uporało się wreszcie z brexitem), wart 50 mld zł, co jest wzrostem o 20 mld w stosunku do 2015 roku. Ponad 60% Polaków korzystających z internetu kupuje on-line, zamawiając średnio ponad 8 paczek rocznie. Przesyłka kurierska wciąż pozostaje najchętniej wybieraną formą dostawy zakupów dokonanych on-line (71%), choć depczą jej po piętach paczkomaty (52%).

 

Korporacje kurierskie dominujące na rynku

Według raportu Gemius o eCommerce w Polsce za 2019 rok rynek usług kurierskich zdominowany jest przez trzy firmy kurierskie: DPD (29% zamówień), DHL (26%) i InPost (20%). Warto przy tym zauważyć, że InPost osiągnął swoją pozycję organicznie (nie wykupując istniejących marek) w zaledwie 4 lata. Niewątpliwie do sukcesu InPostu przyczyniła się rozpoznawalność marki, którą ta korporacja kurierska zawdzięcza długiej obecności na rynku i rozbudowanej sieci niezwykle popularnych paczkomatów. To jednak nie jedyny powód dominacji tej firmy kurierskiej, jak i innych gigantów na rynku.

 

Firma kurierska okiem klienta

Firma InPost cieszy się ogromną popularnością wśród klientów. W badaniach opinii klientów przeprowadzonych przez Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) i Onet.pl najlepsze wyniki uzyskał właśnie InPost, a dalej FedEx i DPD. Firma InPost zdobyła najwyższe noty za czas oczekiwania na przesyłkę, dostarczenie przesyłki kurierskiej pod właściwy adres, uprzejmość pracowników, brak uszkodzeń oraz zabrudzeń przesyłki i jej opakowania, niskie ceny, dobry kontakt z telefoniczny, oraz innowacyjność. Z kolei FedEx może pochwalić się wysokimi notami za wcześniejsze umawianie wizyty kuriera oraz możliwość elastycznego ustalenia godziny dostawy, a także terminowość i uprzejmość kurierów. DPD zaś uzyskał dobre oceny za krótki czas oczekiwania na przesyłkę, dostarczanie pod poprawny adres, uprzejmość pracowników i brak uszkodzeń przesyłek.

 

Najtańsze korporacje kurierskie

Firma InPost zawdzięcza swoja pozycję także atrakcyjnym cenom. W 2017 roku wspomniany PIBJA przeprowadził analizę cenników 7 wybranych firm kurierskich działających w Polsce. Badane były ceny przesyłek różnych rozmiarów dostarczanych bezpośrednio do domu (lub biura) odbiorcy. Najtańsza okazała się firma InPost, która zdobyła w badaniu 93 punkty na 100 możliwych. Na drugim miejscu uplasował się DHL (81 pkt.), a na trzecim DPD (76 pkt.). Przypomnijmy, że to te trzy firmy kurierskie dominują rynek dostaw w branży eCommerce.

 

Z kolei dziennikarze z serwisu Nowy Outsourcing wysłali w 2016 roku do kilku firm kurierskich zapytanie ofertowe, podając się za małą firmę wysyłającą około 100 przesyłek miesięcznie. Najtańszą ofertę otrzymali od InPost, który przebił następną w kolejności ofertę DHL o prawie 300 zł.

 

Najszybsze korporacje kurierskie

Wspomniany wcześniej PIBJA przeprowadził też w 2017 badania metodą mystery shopper wysyłając przesyłki z różnych większych i mniejszych miejscowości do Warszawy i na odwrót. przesyłki w obie strony w najkrótszym terminie zrealizowały dwie z badanych firm - DHL i DPD, których kurierzy dostarczali wszystkie przesyłki w jeden dzień roboczy. Trzecie miejsce zajął UPS. InPost tym razem nie załapał się na podium, ale rekompensuje to sobie szybkością dostaw do paczkomatów, które wg danych operatora aż w 98% przypadków dostarczane są już następnego dnia.