Jak wybielić firany domowym sposobem?

Wybielanie firanek domowymi sposobami jest proste, skutecznie i bezpieczne dla tkanin. Doskonale wpisuje się w modne obecnie trendy eko. Podpowiadamy, jak łatwo wybielić firanki w domu.

 

Wybielanie firanek – kiedy warto wybielić firanki

Nowe, śnieżnobiałe firanki zawsze wyglądają zachwycająco. Niestety czas nie obchodzi się łaskawie z delikatnymi tkaninami i firanki mogą zszarzeć lub zżółknąć, zwłaszcza gdy wiszą w oknie kuchennym lub tym wychodzącym na ulicę. Pozornie nadal są białe, jednak bystre oko dostrzeże różnicę, zwłaszcza na tle białej ściany. Zamiast wyrzucać ulubione firany do salonu i kupować nowe (nowe i tak można kupić), lepiej zastosować babcine metody i firanki wybielić. Babcine, bo firany na przelotkach, szyte z bardzo delikatnych tkanin, nie powinny być wybielane chemicznymi wybielaczami, zwłaszcza tymi na bazie chloru.

 

Jak wybielić firany domowym sposobem

Sól kuchenna jest nieoceniona w przypadku potrzeby wybielenia zszarzałych firanek, na przykład takich, których z jakiegoś powodu długo nie wyjmowaliśmy z szafy lub które były narażone na letni kurz. Wybielanie solą jest bardzo proste. Wystarczy namoczyć firanki w zimnej wodzie z dużą ilością soli. Jeśli firanki są bardzo mocno zszarzałe, moczenie w słonej wodzie trzeba powtórzyć kilkukrotnie.

 

Soda oczyszczona pomoże w przypadku mocno zabrudzonych firanek, na których osiadł tłuszcz i dym z papierosów. W takim stanie najczęściej są firanki kuchenne. Aby je wybielić, trzeba sięgnąć po wodę z dodatkiem sody oczyszczonej, która ma mocniejsze działanie niż sól. Dla wzmocnienia efektu można dodać odrobinę płynu do naczyń (pomoże rozpuścić oporny tłuszcz).

 

Amoniak spożywczy można kupić w niektórych marketach i delikatesach. Jego nieprzyjemny zapach może być drażniący, ale na szczęście w praniu całkowicie znika. Amoniak ma bardzo silne działanie wybielające. Można go użyć w przypadku mocno zszarzałych lub pożółkłych firanek. Do miski wlewamy 10 litrów wody i dodajemy 5 łyżek amoniaku.

 

Sok z cytryny znany jest nie tylko z bardzo dobrych właściwości wybielających. Dzięki niemu można pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, jakim przeszły firanki (na przykład dymu papierosowego). Firanki przed wypraniem trzeba namoczyć w zimniej wodzie i soku cytrynowym, stosując zasadę, iż na każde pięć litrów wody przypada sok wyciśnięty z jednej cytryny.

 

Skorupki z jajek to niemal lek na całe zło. Nasze babcie przygotowywały z nich między innym nawóz do kwiatów doniczkowych i… wybielały nimi firanki. Skorupki trzeba włożyć do szczelnie zamykanego woreczka, aby drobinki nie wplątały się w firanki. W przypadku lekko zszarzałych lub pożółkłych firanek wystarczy dołożyć taki woreczek do pralki i firanki normalnie wyprać. Jeśli tkanina mocno zżółkła lub zszarzała dobrze jest wymoczyć firanki w zimniej wodzie w towarzystwie woreczka ze skorupkami.

 

Jak wybielić firanki domowym sposobem w pralce

Szanując metody naszych babć, nie warto odżegnywać się od nowoczesnych sposobów prania i wybielania firanek. Lekko zabrudzone firanki lub pościel 220x200 wystarczy wyprać w pralce z dodatkiem proszku lub płynu do białych tkanin, ustawiając program do prania delikatnego lub do prania firanek. Jeśli firanki tego wymagają, można sięgnąć po wybielacz, najlepiej ten na bazie tlenu, jest bezpieczniejszy niż chlorowy.