6 najciekawszych atrakcji w okolicach Darłowa

Urlop nad morzem najczęściej kojarzy się z plażą. Niestety, pogoda potrafi pokrzyżować najbardziej nawet misterne plany, dlatego warto mieć w zanadrzu jakiś plan B. My podpowiadamy, co można zobaczyć w Darłowie i okolicach.

 

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Gotycki zamek na przekór nieco posępnym murom zewnętrznym, wewnątrz prezentuje się bardzo okazale. Przez lata był siedzibą książąt pruskich i duńskich. Od 1945 roku nieprzerwanie do tej pory w zamku mieści się muzeum z wystawami stałymi i czasowymi. Obok dość oczywistych eksponatów związanych z historią zamku i okolic, można zobaczyć też kolekcję broni dalekowschodniej czy wystawię poświęconą cyklowi życia łososia.

Zamek Książąt Pomorskich to zazwyczaj pierwszy przystanek dla tych, którzy rezerwują noclegi w Darłowie z myślą o zwiedzeniu miasta i okolicy.

 

Latarnia morska w Darłówku

Zbudowana w XIX wieku do dziś wskazuje drogę statkom. Nie należy do najwyższych, ale niewątpliwie warta jest odwiedzenia. Dwadzieścia dwa metry to dość, by ze sporej wysokości podziwiać panoramę miasta oraz oczywiście samo morze. W sezonie wakacyjnym latarnia czynna jest do zachodu słońca. Ci, którzy nie mają dość sił i odwagi, by wejść na samą górę, mogą podziwiać widoki z jednego z okien umieszczonych na niższych kondygnacjach.

 

Park wodny w Darłówku

Kąpiel w morzu nie zawsze jest możliwa, więc warto mieć coś w zanadrzu. Park wodny w Darłówku w pełni zaspokoi wymagania małych i dużych gości. Oprócz basenów sportowych i rekreacyjnych ze zjeżdżalniami i dziką rzeką, oferuje także saunę, jacuzzi, kręgielnię oraz odnowę biologiczną. Miejsce niewątpliwie atrakcyjne nie tylko wtedy, gdy pada deszcz.

 

Klasztor Cystersów w Bukowie Morskim

Klasztor wybudowano na przełomie XIII i XIV wieku przez zakon Cystersów. W XVI wieku przeszedł w ręce Luteranów. W drugiej połowie ubiegłego wieku został siedzibą polskokatolickiej parafii Najświętszego Serca Jezusa. Ta okazała, monumentalna i na pewno warta zobaczenia budowla została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków. Jest jednym z punktów Europejskiego Szlaku Cystersów. Wnętrze kościoła zachwyca między innymi doskonale zachowanym gotyckim sklepieniem i siedemnastowieczną amboną.

 

Muzeum bursztynu w Jarosławcu

Prywatne muzeum działające tylko w sezonie letnim na pewno choć na chwilę odwróci uwagę od morskiej plaży. W swoich zbiorach ma około półtora tysiąca eksponatów. Jednorazowo wystawia się mniej, bo zaledwie dwieście z nich, dlatego do muzeum warto wracać.

Oprócz mniej lub bardziej okazałych bursztynów na zwiedzających czekają dodatkowe atrakcje w postaci kiosków multimedialnych, opracowań i ciekawostek związanych z bursztynem i nie tylko.

Obok muzeum znajduje się sklepik, w którym można kupić tradycyjną pamiątkę znad morza – breloczek lub wisiorek z bursztynu.

 

Drewniany wiatrak w Kowalewicach

W dzisiejszych czasach taki prawdziwy, zbudowany na wzór holenderskich, wiatrak, to nie lada rarytas. Prawdopodobnie z takimi walczył Don Kichot. Wiatrak zbudowano w XVII wieku. Niestety nie jest już czynny, ale nadal robi niesamowite wrażenie na zwiedzających.

Co jeszcze można zwiedzić, wykorzystując noclegi w Darłowie jako bazę wypadową? Okolica jest wręcz naszpikowana szlakami pieszymi i rowerowymi. No i warto chociaż czasem zajrzeć na plażę.