Salon dla miłośników kina jak go urządzić?

Każdy miłośnik kina wie, że dobrze urządzona strefa telewizyjna to podstawa udanego wieczoru filmowego w domowym zaciszu. Jak zaaranżować salon, w którym główną rolę będzie odgrywać kino domowe? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.


Odpowiednia oprawa dla sprzętu

Dobrze wyprofilowana meblościanka lub stolik RTV z półkami na dekodery, odtwarzacze i inne mniejsze sprzęty to absolutna podstawa wystroju salonu telewizyjnego. Jeśli chcemy mieć kino domowe z prawdziwego zdarzenia, potrzebujemy telewizora w dużym rozmiarze. Co za tym idzie, musimy wygospodarować dostateczną ilość miejsca na ekran, amplituner (który powinien znaleźć się bezpośrednio nad telewizorem) i ewentualne dodatkowe wyposażenie. Jak zatem wybrać meble do salonu z kinem domowym?

Modnym i chętnie stosowanym rozwiązaniem jest niski stolik RTV, który zajmuje mało miejsca, a dzięki solidnej formie udźwignie ciężar każdego sprzętu. Na polskim rynku dostępne są modele zabudowane całkowicie lub częściowo. Na odkrytych półeczkach można poustawiać małe urządzenia, do których chcemy mieć stały dostęp. Te przysłonięte drzwiczkami posłużą nam z kolei jako schowek na drobiazgi. Nowoczesne szafki RTV posiadają sprytnie zamaskowane wycięcia na kable oraz blaty pokryte laminatem zwiększającym ich odporność na zarysowania i zmiany temperatury.

Jeśli wybierzemy stolik RTV, warto zainwestować również w prostą wiszącą półkę, którą można umieścić nad telewizorem. Będzie ona doskonałym miejscem na amplituner lub dodatkowe głośniki. Jeżeli jednak marzy nam się zabudowany kącik telewizyjny, zdecydujmy się na meblościankę. Ten dobrze znany mebel wcale nie odchodzi do lamusa! Projektanci doceniają jego praktyczne zastosowanie. Meblościanka pozwala połączyć strefę multimedialną ze strefą przechowywania, oferuje także przestrzeń na biblioteczkę i ekspozycję ukochanych bibelotów. Jeśli postanowimy zabudować całą ścianę, zyskamy więcej wolnego miejsca w innych strefach salonu. Nowoczesne meblościanki składają się zazwyczaj z kilku modułów, co pozwala uniknąć wrażenia przytłaczającej ciężkości, typowego dla starszych modeli. Fronty w jasnych kolorach i te z błyszczącym wykończeniem optycznie powiększają wnętrze.

 

Komfortowa strefa wypoczynku

Niezmiernie ważną rolę w urządzaniu salonu telewizyjnego odgrywają meble wypoczynkowe. Ich liczbę i formę dopasujmy do metrażu wnętrza oraz naszych potrzeb. Niezależnie od tego, czy wybierzemy kilka foteli, kompaktową sofę czy duży narożnik, zwróćmy uwagę na typ tapicerki. Miłe w dotyku, ciepłe, miękkie i sprężyste obicie przemieni strefę telewizyjną w prawdziwy kinowy kącik VIP. Świetnie sprawdzą się zarówno tapicerki skórzane, jak i materiałowe – np. z modnego aksamitnego weluru. Warto zainwestować także w przytulne dodatki, czyli pledy, koce i poduszki, które zapewnią nam jeszcze przyjemniejszy relaks.

Kolejną pozycją obowiązkową są pufy. Szerokie, kwadratowe modele o płaskich siedziskach można wykorzystać nie tylko jako podpórki dla nóg, lecz także w funkcji dodatkowych stolików na przekąski.

 

Dobrze dobrane oświetlenie

Światło, kamera, akcja! Nie bez przyczyny światło jest na pierwszym miejscu. Salon telewizyjny powinien być odpowiednio oświetlony. Chociaż seans horroru w całkowitych ciemnościach pozwala poczuć jeszcze większy dreszcz emocji, dłuższe oglądanie telewizji bez dobrego światła może wywołać zmęczenie oczu, łzawienie i ból głowy, a w przyszłości również problemy ze wzrokiem.

„Dobre światło” – czyli jakie? Przede wszystkim pochodzące z kilku źródeł. Znacznie lepiej niż jeden żyrandol z żarówkami o dużej mocy sprawdzi się kilka kinkietów i lampek stołowych lub stojących. Źródła światła warto rozmieścić w wielu punktach – zarówno w pobliżu telewizora, jak i obok kompletu wypoczynkowego czy przy ścianach. Rozproszone światło zwiększa komfort oglądania telewizji, nie razi i nie przeszkadza w odbiorze obrazu, a jednocześnie buduje przytulny nastrój.