Łodzie z "drugiej ręki" - na co zwrócić uwagę podczas kupna?

Kupno nowej łodzi to spory wydatek. Należy również liczyć się z wydatkiem na dodatkowy osprzęt. Nowy jacht to konieczność zakupu odbijaczy, kapoków, bosaków, kotwicy. Dobrym sposobem na tanie żeglowanie to zakup łodzi używanej, już sprawdzonej. Jednak aby zakup był trafiony, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania łodzi?

Dzisiejsze konstrukcje wykonane są z reguły z laminatów poliestrowo - szklanych. Zarówno jacht jak i łódź motorowa wyposażona jest we wszystkie niezbędne elementy potrzebne do żeglugi. Dodatkowo posiadając informację, jaka stocznia budowała łódź, łatwo można sprawdzić wady i zalety danego modelu. Decydując się na zakup jachtu, najlepiej skorzystać z pomocy osoby znającej temat. Na co więc zwrócić uwagę podczas oględzin?

  • stan laminatu - wszelkie wgniecenia, uginanie się elementów na pokładzie, może świadczyć o złym stanie technicznym konstrukcji usztywniającej. Czasem jest to wada fabryczna spowodowana zbyt cienką warstwą nałożoną podczas produkcji. Dlatego podczas oględzin należy przejść się po całym pokładzie i wnikliwie prześledzić powierzchnię.
  • skrzynka mieczowa - często można spotkać niewłaściwe połączenie skrzynki z kadłubem, co powoduje jej uszkodzenie. Jeśli na elementach widać ślady napraw, świeżą warstwę laminatu, może to skutkować późniejszymi problemami w eksploatacji. Dlatego warto w tym przypadku bacznie przyjrzeć się połączeniu tych dwóch elementów.
  • miecz i ster - miecz powinien unosić się płynnie i lekko. Jeśli napotyka się ewidentny opór, może to świadczyć o skrzywieniu płetwy. To z kolei niesie ze sobą spore koszty napraw lub konieczność wymiany części na nową. Ster ponadto nie powinien się klinować ani posiadać zbyt dużych luzów. Obie części powinny poruszać się bez zarzutu, gdyż ma to wpływ na sterowność łodzi.
  • żagle (jeśli wybieramy jacht) - nie powinny być spleśniałe. Wszelkie plamy, przeszycia, strzępy świadczą o poszanowaniu sprzętu przez właściciela. Częstą metodą na wywabienie plam jest również użycie wybielacza przed sprzedażą. W tym przypadku należy jednak pamiętać, ze środki takie niszczą nici użyte do łączenia elementów.
  • maszt - jego mocowanie warto sprawdzić poprzez podniesienie i położenie. Powinien poruszać się bez zarzutu.
  • silnik - serce łodzi należy odpalić. Powinien pracować równo i nie "kasłać".
  • instalacje - należy sprawdzić poprawność działania instalacji wodnej, gazowej i elektronicznej. Tu właśnie przyda się pomoc osoby doświadczonej.
  • wnętrze - należy sprawdzić czy dookoła nie ma śladów wody. Jeśli widać ewidentnie mokre miejsca, może to świadczyć o przeciekach podczas deszczu.
  • wiek - to podstawowe kryterium ceny stanu jachtu czy łodzi.
  • osprzęt - stan stoperów, kabestanów należy ocenić podczas testowania na wodzie.
  • legalność - należy sprawdzić dokładnie całą dokumentację, umowy kupna - sprzedaży, serwisowanie, faktury, instrukcje obsługi oraz zanotować dane sprzedającego.
  • sprawdzanie na sucho i mokro - oględziny na lądzie to pierwszy krok. Jeśli jest taka możliwość, należy łódź przetestować na wodzie. To najlepszy sprawdzian poprawnego działania wszystkich elementów.
  • ogólny stan łodzi - jeśli były dokonywane jakieś naprawy, należy sprawdzić, czy były przeprowadzone profesjonalnie. Wszelkie łatanie dziur i ukrywanie wad może sporo kosztować przyszłego nabywcę w przyszłości.

 

Gdzie szukać używanej łodzi?

Osobiste oględziny łodzi to podstawa, by zakup nie okazał się poważnym błędem. W celu znalezienia wymarzonego sprzętu warto przejrzeć ogłoszenia sprzęt wodny w serwisach ogłoszeniowych. Dzięki temu w wygodny sposób można m.in dostosować przedział cenowy do swoich możliwości. Serwisy takie jak Pokato.pl oferują szeroki wybór łodzi motorowych, łodzi wędkarskich, jachtów a także części niezbędnych podczas naprawy lub wymiany.

 

Łódź bez dokumentacji

Niestety często zdarza się sytuacja, że dokumentacja zaginęła i nie ma możliwości dołączenia jej do umowy kupna - sprzedaży. W tym przypadku należy zwrócić się bezpośrednio do wykonawcy i uzyskać informacje o stanie prawnym sprzętu.