Inspektor nadzoru elektrycznego kogo wybrać?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 19 listopada 2001 r. w sprawie rodzajów obiektów budowlanych, przy których realizacji jest wymagane ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego obliguje powołanie osoby z odpowiednimi uprawnieniami do kierowania robotami budowlanymi w ściśle określonej specjalności. Wśród tych osób jest m.in. inspektor nadzoru elektrycznego – osoba z uprawnieniami budowlanymi do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.

Za co odpowiada inspektor nadzoru elektrycznego?

Inspektor nadzoru elektrycznego jest zarówno niezbędny na etapie poprzedzającym budowę, w trakcie jej trwania, jak i po jej zakończeniu.

Przed rozpoczęciem inwestycji może wspomóc swoją wiedzą i doświadczeniem inwestora w przeprowadzeniu i wyborze najlepszego uczestnika przetargu oraz pomóc w sprawdzeniu i odbiorze dokumentacji projektowych. Częstokroć na tym etapie opiniuje również harmonogram planowanej inwestycji.

W trakcie budowy inspektor nadzoru elektrycznego uczestniczy w radach budowy oraz prowadzi nadzór nad budową i zgodnością jej realizacji (w tym planem jakości i zatwierdzonymi technologiami) z przyjętym harmonogramem, dokumentacją projektową, aktualnymi przepisami oraz wiedzą techniczną i zasadami bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Po zakończeniu budowy sprawdza dokumentacje powykonawcze i aktywnie uczestniczy w czynnościach odbiorowych obiektu oraz potwierdza w dzienniku budowy gotowość obiektu do zgłoszenia do użytkowania.

Kogo wybrać?

Z racji tego, że stanowisko inspektora nadzoru elektrycznego jest niezwykle istotne z punktu widzenia całości inwestycji, konieczne jest powołanie takiej osoby, która będzie posiadać nie tylko wiedzę, ale również odpowiednie doświadczenie.

W zależności od rodzaju inwestycji, może zajść konieczność powołania inspektora nadzoru branży elektrycznej z doświadczeniem i uprawnieniami NIMOZ (Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów) lub zaświadczeniem potwierdzającym wpis na liście kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego oraz koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia w formie zabezpieczenia technicznego wydanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

Osobą, która spełnia powyższe kryteria jest inż. Jacek Balana, doświadczonych inspektor nadzoru budowlanego w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych z uprawnieniami budowalnymi, właściciel pracowni projektów elektrycznych EL-TER, projektant z przeszło 30-letnim doświadczeniem w zakresie projektowania instalacji silno- i słaboprądowych, rzeczoznawca systemów technicznego zabezpieczenia osób i mienia, rzeczoznawca SEP oraz autor licznych publikacji w zakresie systemów alarmowych i systemów automatyki przemysłowej.

Z panem Jackiem Balana można skontaktować się m.in. poprzez formularz kontaktowy na stronie internetowej: www.el-ter.pl lub wysyłając wiadomość e-mail na adres: kontakt@el-ter.pl