Podróże ze zwierzętami - jak się do nich przygotować?

Pies to idealny kompan w podróży - zawsze zadowolony i gotowy do podejmowania kolejnych wyzwań.  Co zrobić, gdy nie chcemy zostawiać pupila pod opieką kogoś znajomego, a czeka nas długa podróż? Jak przygotować zwierzaka do wyjazdu, o czym pamiętać w trakcie podróży i dlaczego warto razem z pupilem zwiedzać świat? 

Przygotowując się do podróży, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Nie ważne czy zabieramy ze sobą małego, 3-kilogramowego kotka, czy nieco większego,  40-kilogramowego psa. 

Podróż samochodem

Samochód jest najprostszym środkiem transportu ze zwierzęciem. Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni dla zwierzęcia transporter i umieścić w nim pupila. Zwierzęta nie przepadają za klatkami, jednak dla bezpieczeństwa warto ich używać. Transportery dla psów to idealnie rozwiązanie w trakcie długich i tych nieco krótszych podróży. Nie ważne, czy podróżujesz z psem raz w roku, czy często wyjeżdżasz z pupilem na psie wystawy. Transprter dla psa ułatwi wspólne podróżowanie oraz zapewni komfort zwierzęciu. ( Midwest klatka)

Przewóz zwierząt samolotem

Nie wszystkie linie lotnicze zezwalają na transport zwierząt w samolocie. Przewóz zwierzęcia wymaga zgody przewoźnika. Podczas lotu, w zależności od firmy przewozowej, na pokładzie może być tylko ograniczona regulaminem liczba zwierząt. Zwierzaka może przewozić na kilka sposobów - w kabinie pasażerskiej bądź w luku bagażowym. Wszystko jest uzależnione od tego, jaką masę ma zwierzę łącznie z transporterem lub klatką, w której zwierzak jest przewożony. W zależności od rodzaju linii lotniczych, wymiary oraz wagi transporterów mogą się różnić. Najczęściej górna granica to 6-10 kg. W takim wypadku, zwierzak może przebywać z tobą w kabinie pasażerskiej.

Zwierzęta o większej wadze powinny być przewożone w luku bagażowym. Klatka powinna mieć rozmiar, który pozwala psu na wstanie, poruszanie się czy obrócenie. Właściciel powinien także zatroszczyć się o potrzebne dokumenty i zaświadczenia. Zwierzak musi przejść odpowiednie badania.

Pies w samolocie musi mieć zapewnione jedzenie i wodę na czas podróży. Można także wrzucić mu do klatki zabawkę, żeby się nie nudził podczas lotu. 

Zwierzęta na promie

Jeśli decydujesz się na podróż promem - nie musisz się martwić. Większość akceptuje możliwość zabrania zwierzęcia. Wystarczy zakupić odpowiedni bilet, który będzie zawierał dopłatę za zwierzaka. Najczęściej jest dla niego przeznaczona klatka pod pokładem, gdzie właściciel może go odwiedzać. Wielu przewoźników akceptuje również swobodne spacery z pupilem po pokładzie, pod warunkiem, że jest on na smyczy.  

Ze względów bezpieczeństwa, zwierzęcia nie należy wprowadzać do restauracji i barów. Jeśli pies jest płochliwy, warto podać mu przed podróżą środki uspokajające, które pomogą mu przetrwać stresującą sytuację. 

Podróże ze zwierzakiem rozwijają i pozwalają na przemyślenia. Pies to idealny przyjaciel, kompan, powiernik. Warto zabrać go ze sobą, nawet mimo pojawiających się po drodze problemów i wspólnie cieszyć się ze wspólnej wyprawy.