Budowa wymarzonego domu - co warto wiedzieć?

Budowa domu to marzenie wielu z nas. Jest to również duże przedsięwzięcie logistyczne, do którego trzeba solidnie się przygotować. Warto wcześniej zaplanować, jakie narzędzia oraz elementy budowy należy kupić, a co można wynająć od specjalistycznych firm budowlanych. Jak przygotować się do budowy domu, od czego zacząć?

Najpierw działka Rozpoczęcie realizacji planu o wymarzonym domu zaczyna się od poszukiwania odpowiedniej działki. Warto wziąć pod uwagę zagospodarowanie przestrzeni wokoło naszego przyszłego miejsca zamieszkania. Sąsiedztwo jest niezmiernie ważne, w końcu dom budujemy na wiele lat.

Zobacz również: geotechnika

 

Kolejnym elementem jest zakup projektu oraz uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń. Decyzja o warunkach zabudowy, warunki techniczne otrzymania mediów oraz pozwolenia na budowę to dokumenty, od których należy zacząć proces budowy.

Czas na fundament Rozpoczęcie budowy zaczynamy od wylania fundamentów. Szalunki w budownictwie, nazywane inaczej odeskowaniem, są konstrukcjami tymczasowymi, które sprawiają, że świeży beton nie rozlewa się poza obszar jego wylewania. Szalunki w budownictwie są to elementy, które są niezbędne do pierwszego etapu budowy, jakim jest fundament. Konieczne również będą przy wylewaniu wszystkich innych elementów betonowych, które znajdą się w domu. Schody, nadproża, wieńce oraz stropy również wymagają odeskowania. Szalunki w budownictwie nie są elementem, który musimy koniecznie zakupić lub zbudować samodzielnie. Szalunki wynajem to wygodna forma współpracy. W momencie zakończenia odpowiedniego etapu robót, gdy szalunek przestaje być potrzebny, firma odbiera go od inwestora.

Szalunki w budownictwie mają niebanalne znaczenie. Dokładność ich wykonania przekłada się na uzyskanie solidnego fundamentu. Trzeba pamiętać, że to od fundamentu zależy, jak budynek będzie pracował, co jest jednoznaczne z bezpieczeństwem w danym budynku.

 

Stan surowy zamknięty

Doprowadzenie budowy do stanu surowego zamkniętego, poprzez położenie dachu, zamontowanie okien oraz drzwi zewnętrznych to koniec pierwszego etapu budowy. Kolejnym etapem budowy jest rozprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej oraz podział domu na konkretne pomieszczenia. Po tych pracach przechodzimy do wykończenia wnętrz, które wpłynie na charakter oraz klimat naszego domu. Ostatnim etapem wykończenia domu jest zadbanie o zagospodarowanie działki oraz ogrodzenie posesji. Warto również pamiętać, że szalunki w budownictwie są niezbędne również na etapie ogrodzenia działki. Budowa ogrodzenia wymaga również odeskowania, którego dokładne wykonanie wpływa na solidność wykonanej konstrukcji.