Drobnica morska - czym jest i kto z niej korzysta?

Drobnica morska (LCL) to usługa z której coraz częściej korzystają przedsiębiorcy zajmujący się importem towarów. W dużej mierze to właśnie dzięki transportowi morskiemu można ściągnąć towar w cenie stosunkowo niższej niż np. w przypadku transportu lotniczego. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, czym jest drobnica morska i jakie są atuty konsolidacji ładunków. 

Drobnica morska - co warto wiedzieć?

Lata temu niewielcy importerzy mieli do wyboru jedynie drogi fracht lotniczy albo popularny transport całokontenerowy (FCL). W dzisiejszych czasach sytuacja nieco się zmieniła, ponieważ można skorzystać także z drobnicy morskiej. Mowa tutaj o charakterystycznym transporcie morskim, dzięki któremu bez żadnego większego problemu można ściągnąć (na przykład z Chin) mniejsze partie ładunku, w korzystnej cenie. Tego typu transport morski w branży spedycyjnej określany jest skrótem LCL (ang. Less than Container Load).

 

Dlaczego warto?

Spedycja morska LCL ma bardzo wiele zalet, dlatego też w ostatnim czasie tak wiele firm korzysta z jej olbrzymiego potencjału. Dla większości importerów największą zaletą jest to, że nie trzeba mrozić dużej ilości gotówki w ładunku. Jest to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla tych firm, które nie mają do dyspozycji wielkich powierzchni magazynowych. Do największych zalet należy zaliczyć również zdecydowanie niższe koszty transportu zwłaszcza w porównaniu do transportu lotniczego. 

Czym charakteryzuje się drobnica morska?

Jak wspominano powyżej LCL to dość popularna metoda wysyłki, dzięki której można sprowadzić do Polski niewielką ilość towarów po bardzo przystępnej cenie. Korzystając z tej metody transportu nie trzeba wynajmować całego kontenera i płacić większych pieniędzy za jego transport. Dzięki drobnicy morskiej musimy zapłacić jedynie za tą część, która w rzeczywistości pomieści nasze towary. Drobnica przynosi realne korzyści przy ładunkach poniżej 12 ton. Z tego typu transportu korzystają nie tylko mniejsze firmy, ale również osoby prywatne, które muszą przetransportować w krótkim czasie niewielkie partie towaru.

Jakie są realne koszty i czas?

Koszty frachtu drobnicowego zależne są nie tylko od wagi, ale również od objętości transportowanego towaru. Obliczając całkowity koszt transportu należy wziąć pod uwagę także wydatki związane z portem wyjściowym i docelowym. Uwzględnić należy nie tylko opłaty portowe, ale również opłaty celne i eksportowe. Jeżeli chodzi o czas, to największy wpływ ma tutaj odległość pomiędzy poszczególnymi punktami. Transport drobnicowy z Chin wiążę się zazwyczaj z koniecznością czekana na towar od 30 do 40 dni.