Bagaż podręczny, rejestrowany, specjalny i ponadwymiarowy. Co i jak można zabrać do samolotu?

Pierwsza podróż samolotem niemal zawsze wiąże się ze sporym stresem. Jedne z największych obaw u pasażerów budzi kwestia bagażu. Ze względu na skomplikowane zasady przewożenia różnych przedmiotów oraz liczne ograniczenia, wielu z nas ma trudności z poprawnym spakowaniem bagażu. Skutkiem tego są częste problemy przy odprawie. Obsługa terminala może nie wpuścić nas na pokład, jeśli mamy przy sobie przedmioty znajdujące się na liście tych zakazanych.

 Wbrew obiegowym opiniom, zasady przewożenia różnych przedmiotów dotyczą to nie tylko bagażu podręcznego. Ten co prawda obwarowany jest największymi ograniczeniami, jednak również w bagażu rejestrowanym pewne przedmioty nie powinny się znaleźć. By pomóc wam w uniknięciu problemów związanych z odprawą bagażową, przygotowaliśmy krótki poradnik. Wyjaśniamy w nim, czego nie wolno przewozić samochodem oraz jakie przedmioty należy umieścić w bagażu specjalnym.

 

Bagaż podręczny: co można zabrać, a co jest zakazane?

Bagaż podręczny pasażerowie mają przy sobie przez cały czas podróży, zabierając go na pokład samolotu. Ze względów bezpieczeństwa, nie można zabrać do niego niektórych przedmiotów, natomiast inne można przewieźć tylko na ściśle określonych zasadach. Pakując bagaż podręczny, pamiętajcie że:

  • w bagażu podręcznym nie powinny znaleźć się ostre przedmioty (np. noże, pilniczki do paznokci, korkociągi czy luźne żyletki);
  • wszystkie płyny muszą znajdować się w butelkach o pojemności max. 100 ml (wyjątek stanowią te kupione w strefie wolnocłowej na lotnisku) i foliowych woreczkach;
  • w bagażu podręcznym nie przewozimy przedmiotów przypominających broń – nawet jeśli są to tylko zabawki lub śmieszne gadżety, takie jak zapalniczki.

Duże znaczenie ma też rozmiar bagażu podręcznego. Dlatego po przybyciu na parking przy lotnisku Balice warto dokładnie go zmierzyć i zważyć. Dopuszczalne wartości różnią się nieznacznie w zależności od przewoźnika. Na przykład jedna z najpopularniejszych tanich linii lotniczych w Europie nie zezwala na przewożenie bagażu większego niż ten o wymiarach 55 x 40 x 23 cm i cięższego niż 10 kilogramów.

 

Bagaż rejestrowany: co zabrać, a czego nie można?

Nieco mniej obostrzeń dotyczy bagażu rejestrowanego. Ten może być znacznie cięższy i większy od podręcznego, ale również i w jego przypadku obowiązują pewne ograniczenia. Aby sprawdzić dokładnie dopuszczalne wymiary i wagę bagażu rejestrowanego, warto odwiedzić stronę internetową konkretnego przewoźnika i zapoznać się ze szczegółowymi danymi.

Jeśli zaś chodzi o przedmioty, których nie można przewozić w bagażu rejestrowanym, w pierwszej kolejności wymienić należy:

  • baterie i akumulatory (również te znajdujące się na przykład w powerbankach); 
  • kleje i farby;
  • substancje żrące;
  • materiały wybuchowe i broń palną;
  • rtęć (z wyjątkiem termometrów i podobnych przyrządów);
  • sprężony gaz (z wyjątkiem nabojów do napędu sztucznych kończyn);
  • szczątki ludzkie.

 

Bagaż specjalny i ponadwymiarowy. Co przewozić na wyjątkowych zasadach?

Niektóre ze wspomnianych wyżej przedmiotów (na przykład broń i amunicja lub baterie) można przewieźć w bagażu specjalnym. Wymagane jest do tego odpowiednie pozwolenie i właściwe zabezpieczenie takiego ładunku. Bagaż specjalny można również nadać, jeśli przewozimy cenne i delikatne przedmioty, których z różnych przyczyn nie możemy spakować do podręcznego. Tu wymienić można choćby instrumenty muzyczne, sprzęt elektroniczny i sportowy i dzieła sztuki.