Rachunki oszczędnościowe dla sceptyków

Inflacja rośnie, stopy procentowe spadają, a banki obniżają oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Wydaje się, że oszczędzający mają ciągle pod górkę i jakiekolwiek lokowanie pieniędzy w bankach przestaje mieć sens. Jak zyskać na koncie oszczędnościowym i nie ponosić przy tym niepotrzebnych kosztów?

 

Oprocentowanie to nie wszystko

Przyzwyczailiśmy się już, że oprocentowanie konta oszczędnościowego jest tym najważniejszym elementem, decydującym o atrakcyjności konkretnej oferty. W praktyce jednak okazuje się, że niekoniecznie wysokie oprocentowanie równa się dobrej propozycji oszczędnościowej. Dlaczego?

Na to, czy rachunek oszczędnościowy przyniesie nam wysoki zysk, wpływa kilka różnych elementów. Oprócz oprocentowania istotny jest sam czas, przez który obowiązuje wyższa, specjalna stawka – im dłużej możemy oszczędzać na korzystnych warunkach, tym lepiej. Ważna jest także maksymalna kwota objęta promocyjnym oprocentowaniem – tu warto uważać, aby nie spotkała nas przykra niespodzianka. Banki często ograniczają tę sumę do kilkunastu - kilkudziesięciu tysięcy złotych, przez co nasz zysk automatycznie przestaje być tak wysoki, jak byśmy tego chcieli.

 

Konta oszczędnościowe - trzy przydatne wskazówki

Skoro wiemy już, na co zwracać uwagę przy wyborze ofert oszczędnościowych, zastanówmy się, jakich błędów unikać, kiedy już rozpoczniemy oszczędzanie. Wbrew pozorom nie wystarczy tylko założenie konta osobistego, a potem oszczędnościowego; warto pamiętać o trzech uniwersalnych zasadach:

 

  • Sprawdźmy oprocentowanie standardowe – po zakończeniu promocyjnego oprocentowania nasze środki podlegają oprocentowaniu standardowemu, które jest, delikatnie mówiąc, mało korzystne. Zanim zaczniemy oszczędzać, zajrzyjmy do tabeli oprocentowania naszego banku, aby nie być zaskoczonym, kiedy nasze odsetki z konta oszczędnościowego znacząco spadną.

 

  • Przelewajmy tylko raz w miesiącu - rachunki oszczędnościowe z założenia mają nam pomóc w gromadzeniu środków na różne cele, dlatego banki zniechęcają nas do częstych wypłat z takich kont. Najczęściej tylko pierwszy przelew w miesiącu z konta oszczędnościowego jest bezpłatny, a za każdy kolejny musimy zapłacić. Weźmy to pod uwagę, zanim zdecydujemy się po raz drugi wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego, aby koszt przelewu nie pochłonął zysku z odsetek.

 

  • Nie trzymajmy wszystkich oszczędności w jednym banku – obecnie konkurencja na rynku rachunków oszczędnościowych jest dość duża i naprawdę jest w czym wybierać. Jeśli chcemy zmaksymalizować nasze zyski, warto przemyśleć podzielenie oszczędności między dwa-trzy banki, które oferują wysokie oprocentowanie. W ten sposób otrzymamy atrakcyjne odsetki, a w razie kłopotów banku – odzyskamy całość środków, o ile nie przekraczają równowartości 100 tys. euro.

 

 

Spójrz na ranking kont oszczędnościowych

Samodzielne porównywanie ofert oszczędnościowych czasem może być trudne i nic dziwnego, w gąszczu różnych propozycji można się pogubić. W wyborze najlepszej oferty może pomóc np. ranking kont oszczędnościowych przygotowany przez redakcję serwisu NajlepszeKonto.pl, który znajduje się pod adresem https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kont-oszczednosciowych. Warto korzystać z takich zestawień, które w przejrzystej formie prezentują najlepsze propozycje, wskazują dodatkowe warunki (np. konieczność wpłaty nowych środków, wymagane konto osobiste itd.), dzięki czemu łatwiej będzie nam porównać oferty i wybrać taką, która najlepiej odpowiada naszym wymaganiom.

 

Rachunki oszczędnościowe powinny się opłacać

Sceptycy stwierdzą, że przy tak wysokiej inflacji konta oszczędnościowe zwyczajnie przestają być atrakcyjne, a nawet mogą przynosić straty. Jest w tym trochę prawdy – oprocentowanie takiego rachunku powinno przewyższać stopę inflacji, tylko wtedy bowiem oszczędzanie się nam opłaci. W obecnych warunkach nie znajdziemy jednak oferty, w której zyskamy ponad 4% na koncie oszczędnościowym i pewnie długo takiej nie będzie, nie znaczy to jednak, że mamy przestać oszczędzać, bo to najgorsze, co możemy zrobić. Warto założyć konto w serwisach społecznościowych, aby śledzić newsy i być na bieżąco z wiadomościami od banków, przeglądać serwisy finansowe, porównywać i sprawdzać zyski. Dzięki temu nie umkną nam korzystne oferty, a my wybierzemy najlepsze konto oszczędnościowe.