3 naturalne składniki, które mogą wspomóc odchudzanie!

Odchudzanie nie jest łatwym zadaniem, dlatego wiele osób szuka ułatwień, które mogą przyspieszyć utratę kilogramów. Niestety, ale nie ma magicznego sposobu na utratę zbędnych kilogramów – odpowiednia dieta i aktywność fizyczna to podstawa.

Na szczęście istnieją składniki naturalnego pochodzenia, które mogą przyczynić się do szybszej utraty kilogramów. Niektóre z nich są łatwodostępne a inne mniej, ale łączy je jedna cecha – mogą wspomóc odchudzanie.

Co można zyskać dzięki takim składnikom? Niektóre z nich mogą ograniczyć apetyt, wspomóc układ trawienny, ułatwić spalanie tkanki tłuszczowej czy dodać energii niczym dobra kawa.

Jednak samo stosowanie takich składników nie sprawi, że kilogramy znikną. Można powiedzieć, że są to naturalne suplementy, a osoby, które je stosują bardzo dobrze wiedzą, że należy traktować je wyłącznie jako uzupełnienie diety.

Zapoznaj się z naszą listą najlepszych naturalnych składników, które mogą wspomóc utratę wagi. Większość z nich zawierają tabletki na odchudzanie i właśnie wiele osób sięga po takie środki głównie ze względu na komfort – połknięcie kapsułki to raptem kilka sekund. To samo można mieć jednak za ułamek ceny, ale za to musimy zapłacić więcej swojego czasu na przygotowanie „domowych suplementów”.

Piperyna z czarnego pieprzu

Mogłoby się wydawać, że czarny pieprz to zwykła kuchenna przyprawa, która tylko nadaje smaku potrawom. Badania jednak sugerują, że czarny pieprz może być pomocny przy zwalczaniu otyłości i chorób z nią związanych.

Co to jest piperyna?

Według naukowców pieprz może wpływać na ogólną kondycję organizmu, ale samo stosowanie go jako przyprawy to za mało, żeby wykorzystać pełnię jego właściwości. To w zasadzie nie sam pieprz jest najważniejszy, a jego składnik – piperyna. „Wyciągnięcie” jej z pieprzu w domowych warunkach jest niemożliwe, ale za istnieją firmy, które mają możliwość robić to za pomocą specjalistycznego sprzętu, a dzięki temu możemy kupić sproszkowany ekstrakt, który ma niesamowite właściwości.

Jak działa piperyna?

Piperyna od wielu lat jest wykorzystywana w leczeniu i profilaktyce wielu schorzeń. Do swojej diety warto dołączyć pieprz, ale bardziej efektywnym rozwiązaniem może być sproszkowana piperyna. Według specjalistów piperyna ma niesamowite właściwości:

  • Poprawia ukrwienie układu pokarmowego,
  • Reguluje procesy trawienne,
  • Zapobiega chorobom serca i układu krwionośnego,
  • Działa oczyszczająco i moczopędnie,
  • Wspiera działanie układu immunologicznego,
  • Zwiększa wydolność umysłową,
  • Działa antyoksydacyjnie,
  • Spowalnia procesy neurodegeneracyjne.

Piperyna na odchudzanie

W ostatnim czasie piperyna stała się wręcz hitem w świecie dietetyki. Włączenie piperyny do codziennej diety może zwiększyć intensywność termogenezy, czyli bezpieczne zwiększenie temperatury ciała. Takie działanie w efekcie przyczynia się do łatwiejszego spalania tkanki tłuszczowej. Dzięki piperynie można również liczyć na łatwiejsze spalanie kalorii.

Olej MCT

Olej MCT jest dość specyficzny, ponieważ może być sprzymierzeńcem odchudzania. MCT to skrót od Medium Chain Triglycerides co można przetłumaczyć na średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Przez wiele osób nazywany jest świętym Graalem odchudzania. Czy jest w rzeczywistości aż tak niezwykły?

Co to jest olej MCT?

Olej MCT to mieszanina lipidów pozyskiwanych z kokosa. Jego wyjątkowość stoi za trzema wyrazami – średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Taki rodzaj tłuszczów jest wchłaniany i metabolizowany zupełnie inaczej niż tłuszcze, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Olej MCT w diecie może wspomóc odchudzanie!

Jak działa olej MCT?

Włączenie oleju MCT do codziennej diety może pomóc kontrolować dziennie spożycie kalorii, ponieważ średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe mogą zmniejszyć uczucie łaknienia. Przypuszcza się, że jest to spowodowane przez skomplikowany mechanizm powstawania ciał ketonowych, które oddziałują na ośrodek sytości w mózgu. To bardzo ważny efekt podczas odchudzania – będąc na diecie, nie można pozwolić sobie na niekontrolowane podjadanie.

Olej MCT ma również niezwykłą zdolność do przyspieszenia metabolizmu. To działanie jest związane z efektem termicznym pożywienia. Co więcej, olej MCT może również przyczynić się do sprawniejszej utraty tłuszczu wisceralnego – to rodzaj tłuszczu, który jest magazynowany wewnątrz jamy brzusznej.

Olej MCT na odchudzanie

Olej MCT można połączyć z kawą i w ten sposób uzyskać tzw. kawę kuloodporną, która nie tylko lepiej pobudza od zwykłej kawy, ale do tego może wspomóc odchudzanie. Jest to o tyle ciekawe połączenie, ponieważ zdecydowana większość osób każdego dnia pije kawę, więc można „wyciągnąć” z tej czynności jeszcze więcej korzyści, szczególnie że olej MCT nie zmienia smaku tego napoju.

Kapsaicyna

Uwielbiasz smak papryczki chilli lub habanero? Jeśli tak, to podczas odchudzania warto zwiększyć ich konsumpcję ze względu na wysoką zawartość kapsaicyny, która odpowiada za charakterystyczny ostry smak. Okazuje się jednak, że kapsaicyna ma także niesamowite właściwości…

Co to jest kapsaicyna?

Kapsaicyna to związek chemiczny, który odpowiada za ostry smak roślin z rodzaju Capsicum. Jeśli lubisz ostrą papryczkę chilli, to właśnie za ten charakterystyczny smak odpowiada kapsaicyna. Dzięki temu składnikowi wspomniana papryczka chilli może przetrwać w warunkach naturalnych – można powiedzieć, że dzięki temu składnikowi ostre odmiany papryki nie są lubiane przez roślinożerców.

Jak działa kapsaicyna?

Kapsaicyna wykazuje mnóstwo zdrowotnych właściwości a najczęściej jest kojarzona z leczeniem raka. Wykazano, że kapsaicyna może chronić przed rozwojem nowotworów,  a także hamować już istniejące komórki nowotworowe.

Mówi się, że kapsaicyna może zapobiegać takiej chorobie jak Alzheimer. Dotychczas wykonano tylko badanie na szczurach, ale wykazało ono, że dzięki kapsaicynie jedna grupa szczurów obniżyła poziom fosforylacji białka tau, co działa zapobiegawczo przed zmianami w mózgu w przebiegu choroby Alzheimera.

Kapsaicyna wykazuje również właściwości antybakteryjne. Wykazano hamujący wpływ tego składnika na rozwój takich bakterii jak Pseudomonas aeruginosa czy Salmonella typhimurium.

Kiedy człowiek jest atakowany przez wrzody żołądka, zaleca się unikać ostrych potraw, ale węgierscy naukowcy z Medical University of Pécs sądzą, że regularnie przyjmowane małe dawki kapsaicyny może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka. Naukowcy jednak zaznaczają, że zbyt duża dawka składnika może prowadzić do negatywnego wpływu na błonę śluzową żołądka.

Kapsaicyna na odchudzanie

Jeszcze jedna właściwość przemawia za tym, żeby kapsaicynę włączyć do swojej diety. Okazuje się, że ten składnik może dać wiele dobrego dla osób chcących stracić zbędne kilogramy. Kapsaicyna nie jest składnikiem, który samodzielnie jest w stanie spalać tłuszcz!

Według badań kapsaicyna może zwiększyć tolerancję na glukozę, co w efekcie zmniejsza apetyt. Inne badania z udziałem myszy mówią nam, że gryzonie na diecie wysokotłuszczowej z dodatkiem kapsaicyny nie miały tendencji do otłuszczania wątroby.

Najważniejsze jest jednak to, że włączenie do swojej diety kapsaicyny prowadzi do termogenezy, czyli wzrostu ilości energii wytwarzanej przez organizm, a to przekłada się na łatwość spalania kalorii. Wiele tzw. spalaczy tłuszczu zawiera właśnie ten składnik.

Podsumowanie

Oczywiście składników, które mogą wspomagać odchudzanie, jest zdecydowanie więcej, ale trzy wymienione wyżej mają szczególne właściwości, które wielokrotnie zostały już poddane badaniom. Okazuje się, że włączenie ich do swojej diety może być bardzo pomocne przede wszystkim w ograniczeniu apetytu, przyspieszeniu metabolizmu oraz przyspieszeniu spalania kalorii.