Stal żarowytrzymała idealnym wyborem dla energetyki

Stal jest jednym z surowców najczęściej wykorzystywanych w przemyśle ciężkim. Jego wysoka wytrzymałość i możliwość tworzenia stopów o różnych właściwościach sprawia, że stal można wykorzystać zarówno w lotnictwie i przemyśle kosmicznym, jak i w energetyce, budownictwie itp. Dzięki temu z materiału wykonuje się liczne konstrukcje oraz elementy, z których powstają maszyny. Sprawdź, jakie właściwości ma stal dla energetyki 15H11MF.

 

  1. Stal niezbędna w przemyśle ciężkim
  2. Stal dla energetyki 15H11MF - co ją charakteryzuje?

 Trudno wyobrazić sobie obecnie, by branża przemysłowa działała bez wykorzystania stali. Stal jest niezbędna nie tylko do produkcji. Tworzy się z niej maszyny produkcyjne, części zamienne, elementy konstrukcji budowlanych, a także różne produkty, wykorzystywane w wielu innych branżach. Jeżeli potrzebujesz stali, która jest żarowytrzymała, sprawdź, czym charakteryzuje się stal dla energetyki 15H11MF.

 

Stal niezbędna w przemyśle ciężkim

 Korzystanie ze stali jest powszechne w firmach działających w przemyśle ciężkim. W zależności od branży i indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa lub jego odbiorców stal wzbogaca się o domieszki różnych metali, uzyskując w ten sposób określone właściwości. Poszczególne podgatunki stali są dzięki temu w pełni przystosowane do pracy w różnorodnych kręgach przemysłowych. Surowiec może cechować się zwiększoną wytrzymałością na obciążenia, wysokie temperatury, ścieralność itd. Możliwe jest tworzenie zupełnie nowych stopów, by uzyskać materiał o właściwościach innych niż w przypadku standardowych podgatunków stali.

 

Stal dla energetyki 15H11MF - co ją charakteryzuje?

 Jednym ze stopów stosowanych w przemyśle ciężkim jest stal dla energetyki 15H11MF. Buduje się z niej wytrzymałe łopatki turbin parowych, elementy do budowy urządzeń energetycznych oraz wrzeciona zaworów. Ponadto można wykonać z niej śruby, nakrętki i inne elementy łączące w urządzeniach, które pracują w temperaturze do 600 stopni Celsjusza. Stal żarowytrzymała 15H11MF cechuje się wysoką zdolnością tłumienia drgań, co zapewnia jej długą pracę nawet w trudnych warunkach, specyficznych dla branży energetycznej.

 

Stal dla energetyki 15H11MF jest trudno spawalna, dlatego jej spawanie powinno odbywać się w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi co najmniej 10 stopni Celsjusza. Przed rozpoczęciem spawania stal powinna być podgrzana do 250-300 stopni w tempie 30-50 stopni C na godzinę. Połączenia po spawania nakrywa się azbestem, by spowolnić ich studzenie - w ten sposób zwiększa się wytrzymałość połączeń.