Ile kosztuje fotowoltaika?

Fotowoltaika to system, który rozważany jest przez wiele osób. Mimo tego, że rozwiązanie to ma wiele zalet, to nie w każdym wypadku może okazać się opłacalne. Czy aby na pewno? Przekonajmy się!

Jak to wygląda?

Jak można się domyślić to, czy dana instalacja będzie opłacalna, jest przede wszystkim zależne od jej ceny, a także kosztów energii. Wraz ze wzrostem cen energii, a spadkiem kosztów instalacji, system będzie stawał się coraz korzystniejszy. Nie możemy jednak zapomnieć, że cała energia, jaką produkują ogniwa, nie zostanie wykorzystana. Kiedy postawimy na instalację fotowoltaiczną, która charakteryzuje się umiarkowaną mocą, to będziemy mogli liczyć na to, że spożytkujemy 30 procent prądu, jaki wytworzy. W związku z tym bardzo ważna jest dobra umowa z siecią energetyczną, która będzie od nas odkupywała nadwyżki produkowanego prądu.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Niestety podanie dokładnej kwoty jest praktycznie niemożliwe. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że końcowy koszt instalacji jest przede wszystkim zależny od tego, na jaką moc się zdecydujemy. Moc instalacji, jaka pokrywa średnie zapotrzebowanie na prąd 4-osobowej rodziny, wynosi 3 kWP. Aby osiągnąć taki wynik, konieczny jest zakup około 10 paneli fotowoltaicznych. Koszt jednego ogniwa to wydatek rzędu kilkuset złotych. W związku z tym to właśnie one są najdroższą częścią całej instalacji. Niestety wydatki na tym się nie kończą. Konieczny jest również zakup falownika. To on jest odpowiedzialny za zamianę prądu stałego, który produkuje instalacji, na powszechny, czyli zmienny. Ile kosztuje takie urządzenie? Ceny są bardzo różne, jednak mogą wynieść nawet 20 procent kosztów całego systemu. Przewody, akcesoria, montaż oraz konstrukcje mocujące to wydatek, który równa się 15 procentom ceny fotowoltaiki.

Nie możemy również zapomnieć, że kluczowe znaczenie ma jakość konkretnych elementów. Bardzo ważny jest również kształt naszego dachu oraz jego wielkość, a także rodzaj jego pokrycia. Równie istotna jest firma, na którą postawimy. Nie powinniśmy jednak na niej oszczędzać, gdyż to od niej zależy czy cały system będzie działał tak, jakbyśmy tego chcieli.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Same koszty nie mają tak naprawdę znaczenia, dopóki nie zestawimy ich z zyskami. Fotowoltaika to inwestycja, która po pewnym czasie się zwróci, jednak kluczowy jest właśnie ten okres, a w zasadzie jego długość. Producenci najczęściej twierdzą, że moc paneli wynosi około 1000 W/m2. Jest to jednak moc szczytowa, z którą bardzo rzadko mamy do czynienia. Przede wszystkim za sprawą zacienienia, umiejscowienia paneli, a także temperatury otoczenia. W praktyce instalacja, której moc równa się 5 kWp, jest w stanie zapewnić nam około 4200 kWh energii w ciągu roku. Co nam to daje?

Według średnich danych w skali roku dzięki takiej instalacji jesteśmy w stanie zaoszczędzić około 2520 złotych. W związku z tym koszt systemu fotowoltaicznego zostanie całkowicie zwrócony po 10 latach. Zatem po takim okresie będziemy mogli cieszyć się darmową energią. Przez jak długo? Żywotność instalacji wynosi około 25-30 lat. W związku z tym przy odrobinie szczęścia, przez 20 lat będziemy mieli dostęp do darmowego prądu.

Nie możemy także zapomnieć o wielu dotacjach, jakie oferowane są przez rząd. Jeśli skorzystamy z takich ofert, to instalacja zwróci się nawet 2-3 lata szybciej, dlatego nawet już po 7 latach będziemy mogli cieszyć się darmową energią. To bardzo dobre rozwiązanie, które przemawia za fotowoltaiką, która jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem.