Które banki oferują kredyty dla rolników?

Kredyty dla rolników różnią się nieco od pozostałych kredytów inwestycyjnych. W działalności rolniczej dochód jest trudny do przewidzenia i zależy od czynników, na które gospodarze nie mają żadnego wpływu. Ocena zdolności kredytowej musi być więc oparta o dotychczasową efektywność i stanowi jedynie przybliżenie przyszłych możliwości uzyskiwania dochodu. Z tego względu nie wszystkie banki decydują się na udzielanie tego typu kredytów.

Dobra wiadomość jest taka, że mimo wszystko jest w czym wybierać. Co więcej, przy odrobinie szczęścia można liczyć na kredyt dla rolników, w którym raty uregulujemy w dłuższych odstępach czasowych, dostosowanych do specyfiki rolnictwa.

Preferencyjne kredyty dla rolników z dopłatą od ARiMR.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umożliwia polskim gospodarzom wzięcie kredytu z częściową spłatą oprocentowania. W ten sposób, prowadząc gospodarstwo rolne, można pozyskać nawet 5 mln złotych. W przypadku działów specjalnych produkcji rolnej kwota ta jest jeszcze wyższa i może sięgać aż 8 mln złotych.

Środki pozyskane z preferencyjnych kredytów dla rolników można przeznaczyć na zakup ziemi i środków do produkcji rolnej, a także na inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków. Jako inwestycje rozumie się tutaj także zakup akcji lub udziałów. ARiMR wspiera również wznowienie produkcji przerwanej przez klęski żywiołowe i niekorzystne warunki pogodowe oraz odtworzenie środków trwałych. 

Kredyt preferencyjny to szczególna okazja dla producentów rolnych, którzy mogą w ten sposób uzyskać nieoprocentowany kredyt obrotowy. Z kolei młodzi rolnicy mają zapewnioną częściową spłatę kapitału przy zakupie użytków rolnych pod gospodarstwo. Można również zaciągnąć tak pożyczki rolnicze na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych.

W jakich bankach można dostać  preferencyjne kredyty dla rolników?

Jak widać, dzięki dofinansowaniu od ARiMR możliwości kredytowe są naprawdę szerokie. Warto jednak wiedzieć, że nie wszędzie można liczyć na pożyczkę z dopłatą. Poniżej znajduje się lista banków, które współpracują z ARiMR w zakresie udzielania kredytów preferencyjnych:

SGB-Bank S.A. 

Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. 

Krakowski Bank Spółdzielczy

BNP Paribas Bank Polska S.A.

Santander Bank Polska S.A.

Bank Pekao S.A.

W dwóch pierwszych przypadkach kredytów udzielają także zrzeszone w wymienionych banki spółdzielcze.

Kredyty rolnicze oferują także inne banki.

To nie koniec możliwości. Oprócz kredytów z dopłatą można rozejrzeć się za kredytem konsolidacyjnym, obrotowym, inwestycyjnym lub gotówkowym. Każdy z nich przyda się w nieco innej sytuacji. Świetnym rozwiązaniem jest także leasing maszyn rolniczych. Prócz instytucji wymienionych wcześniej warto w tym celu odwiedzić także te, które dedykują swoją ofertę do rolników, choć nie udzielają kredytów preferencyjnych. Należą do nich:

Getin Noble Bank S.A.

ING Bank Śląski S.A.

mBank S.A.

PKO BP S.A.

Oczywiście sytuacja w polskiej bankowości zmienia się dynamicznie. Z tego względu warto skorzystać z usług profesjonalnego doradcy kredytowego, który pomoże w porównaniu poszczególnych ofert i wyjaśni wszelkie zawiłości umowy.