Architekt wnętrz i projektant wnętrz - czym się różnią i czego można od nich wymagać?

Projektant wnętrz w potocznej opinii niczym nie różni się od architekta. Niezorientowanym osobom wydaje się wręcz, że obu nazw można używać zamiennie. Zamieszanie w nazewnictwie potęguje jeszcze fakt, że polskie prawo nie reguluje tych kwestii. Z tego względu miano architekta wnętrz przypisuje sobie wiele osób, które w rzeczywistości nie mają odpowiedniego przygotowania do wykonywania tego zawodu. W żaden sposób nie są też gotowe na przyjęcie odpowiedzialności za projekt, który stworzą w oparciu o wskazówki inwestora.

Na czym polega praca architekta wnętrz?

Architekt wnętrz to osoba, która ukończyła studia na wydziale architektury. Zdobycie wykształcenia tego rodzaju wymaga dużego samozaparcia. Trzeba również posiadać pewne predyspozycje. Nie każdy potrafi przecież połączyć szczegółową wiedzę techniczną z kreatywnością właściwą raczej dla humanistów. 

Architekt specjalizujący się w urządzaniu wnętrz zawsze bierze pod uwagę nie tylko estetyczne, ale i budowlane aspekty projektu. Zna się na normach i konstrukcji. Będzie potrafił określić, która ze ścian jest nośna, a którą można bez problemu wyburzyć. Wykorzysta także niuanse prawa budowlanego, by w sposób bezpieczny dla budynku stworzyć przestrzeń idealną do życia. W swoich projektach uwzględni instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i grzewcze.

Kogo można nazwać projektantem wnętrz?

Rolę projektanta wnętrz można rozumieć dwojako. Z jednej strony będą to wszystkie osoby, które potrafią zaaranżować projektowaną przestrzeń w sposób funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie. Ich wiedza techniczna ogranicza się zazwyczaj do umiejscowienia poszczególnych instalacji. Niejednokrotnie wykazują sporą kreatywność w dostosowaniu zamawianych mebli do pomieszczenia. Mogą też mieć ciekawe pomysły na tanią renowację mebli - co nie znaczy, że architekt takich kompetencji nie posiada.

Zarówno tacy projektanci wnętrz, jak i architekci mogą też sprawować nadzór nad ekipą remontową. Dzięki temu można powierzyć im klucze od mieszkania lub domu i oszczędzić sobie związanych z remontem uciążliwości. Po powrocie zastajemy pomieszczenia w pełni wykończone i urządzone.

Projektantami nazywa się także osoby pracujące w salonach meblowych. Zajmują się one aranżacją poszczególnych pomieszczeń z wykorzystaniem dostępnego w sklepie wyposażenia. W swojej pracy wykorzystują zwykle dostępne na firmowej stronie planery. Przed rozpoczęciem współpracy z takim projektantem warto zorientować się, jak zachowa się dany sprzedawca w razie jakichkolwiek błędów w projekcie. Czasem zdarza się, że sklepowy projektant nie ma zbyt wielkiej wiedzy i nie uwzględni w swoim planie gniazdek lub wysokości parapetów. Jak nietrudno przewidzieć, konsekwencje finansowe złego projektu często spadają na nabywcę.

Wybór pomiędzy architektem a projektantem wnętrz zależy od zakresu prac projektowych.

Projektanci wnętrz są zatrudniani do mieszkań już gotowych, w których klienci nie chcą dokonywać przeróbek budowlanych. Architekci dysponują dalece większymi możliwościami aranżacyjnymi. Jeśli zależy Ci na współpracy z w pełni przygotowanym profesjonalistą, zawsze wybieraj pracownie projektowe zatrudniające architektów. Zorientuj się w portfolio danej firmy i upewnij się, że jej wizje są spójne z Twoimi oczekiwaniami. W takim przypadku będzie można także liczyć na wizualizacje pomieszczeń, co pozwoli Ci ocenić przyszły efekt już na etapie projektu.