Obróbka cnc 3 powody, dlaczego warto stosować w firmie

Numeryczne sterowanie pracą obrabiarek nie jest pomysłem nowym – pierwsze tego typu urządzenia pracowały już na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Szybki postęp technologiczny, a także rozwój elektroniki znacznie usprawnił i przyspieszył działanie tych urządzeń. Współczesne maszyny cnc charakteryzują się dużą dokładnością wykonania elementów przy jednoczesnym zapewnieniu niskiej chropowatości powierzchni. Nic dziwnego, że urządzenia te znalazły powszechne zastosowanie w przemyśle. Jakie maszyny można spotkać najczęściej?

 

  1. Tokarki cnc

  2. Sterowanie

  3. Frezarki cnc

 

Tokarki cnc

Tokarki cnc, maszyny zbudowane w oparciu o solidną, żeliwną podstawę są chętnie wykorzystywane w zakładach pracy. Numeryczne sterowanie powala nie tylko na obróbkę metalu, ale również i innych surowców (na przykład drewno czy tworzywa sztuczne). Wygodny panel sterowania umożliwia łatwą obsługę, a także wysoką precyzję i szybkość toczenia. Oprogramowanie pozwala na przeprowadzenie symulacji toczenia, co umożliwia wstępną ocenę pracy i naniesienie ewentualnych korekt. Ta maszyna cnc pozwala zarówno na toczenie pojedynczych elementów, jak i wykonywanie krótkich serii.

 

Sterowanie

Dotykowy panel pozwala na kontrolę nad maszyną i produkcję odpowiednich elementów. Do jej obsługi potrzebne jest odpowiednie przeszkolenie, po którym operator będzie mógł obsługiwać urządzenie. Odpowiednie oprogramowanie pozwala na dokładne wykonanie zadanych poleceń przez frezarkę lub tokarkę i wykonanie bardzo precyzyjnych części o pożądanych parametrach. Sporym ułatwieniem jest opcja załadowania plików z programów typu CAD, dzięki czemu maszyna cnc wykona odpowiednie działania by odtworzyć zaprojektowany element w rzeczywistości. Choć przeciętny pracownik jest w stanie opanować sterowanie nawet w ciągu jednego dnia, tak naprawdę najlepsze efekty można osiągnąć dopiero po dłuższej pracy z urządzeniem. Jednak uzyskane wyniki, szybkość działania i precyzja wykonania stanowią najlepszą reklamę dla tych obrabiarek i są przyczyna gwałtownego wzrostu ich popularności.

 

Frezarki cnc

Nowoczesne, sterowane numerycznie frezarki do obróbki metali pozwalają na dokładną obróbkę nawet bardzo skomplikowanych elementów. Dotykowy ekran panelu sterowania umożliwia wygodną pracę, a osobom niedoświadczonym możliwość szybkiej obsługi maszyny. Dzięki temu, iż operator nie ma bezpośredniego kontaktu z narzędziami obrabiającymi, frezarki cnc są maszynami wyjątkowo bezpiecznymi. Ich zastosowanie w firmie pozwala również na zredukowanie liczby pracowników, zastępując ich wykwalifikowanymi operatorami.