Jaki powinien być idealny wózek spacerowy?

Wybór odpowiedniej spacerówki to dosyć trudne zadanie, przed którym staje większość rodziców. Na rynku dostępnych jest wiele modeli w bardzo szerokim przedziale cenowym. Po ustaleniu budżetu, jaki można przeznaczyć na wózek warto zastanowić się jakie cechy powinna posiadać idealna spacerówka i odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań.

 

Podstawowe kwestie

Tuż przed wyborem wózka warto ustalić budżet, jaki można na niego przeznaczyć. Jest to dość istotne, gdyż widełki cenowe spacerówek są dość szerokie. Oczywiście ustalona kwota powinna być wartością ruchomą, ale określenie jej zdecydowanie ułatwi wybór konkretnego modelu.

Jednym z ważniejszych pytań, na które należy sobie odpowiedzieć przed zakupem jest: „Po jakim terenie spacerówka będzie jeździła najczęściej?” Osoby mieszkające poza miastem, poruszające się najczęściej po nieutwardzonych drogach lub leśnych ścieżkach powinny zdecydować się na wózek z dobrą amortyzacją na pompowanych lub żelowych kołach. Rodzice mieszkający w dużych miastach, gdzie przeważają betonowe chodniki mogą wybrać wózek wyposażony w koła piankowe.

 

Czego w spacerówce nie może zabraknąć?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jednak można wymienić kilka cech, które powinien posiadać każdy dobry wózek spacerowy:

  • Siedzisko rozkładane na płasko – funkcja ta jest niebywale istotna, gdyż pozwala dziecku na przyjęcie dogodnej pozycji podczas drzemki w wózku,
  • Regulowany podnóżek – kiedy dziecko nie sięga nóżkami do podnóżka, często występuje odrętwienie i jest to mało wygodne,
  • Duża budka – ochroni dziecko przed promieniami słońca, deszczem i wiatrem,
  • Przednie koła z funkcja blokady – jeśli wózek będzie użytkowany przez cały rok warto wziąć te cechy pod uwagę. Zablokowanie ich ułatwi przejechanie wózkiem po nierównym terenie, kostce brukowej, a nawet plaży. Jest to też przydatna funkcja podczas usypiania dziecka w wózku, jeżdżąc wózkiem w przód i tył.

 

Na co warto zwrócić uwagę?

Cechy, które dla niektórych rodziców będą zupełnie nie istotne, w przypadku innych zadecydują o kupnie wybranego modelu. Wśród nich znajduję się z pewnością design wózka. Najprawdopodobniej nikt nie kupi produktu, który mu się nie podoba. Są jednak osoby poszukujące spacerówki wyróżniającej się, takiej o nowoczesnym bądź staromodnym wyglądzie. Niekiedy cechy związane z wysoką ceną produktu czy też wagą odchodzą na bok, a liczy się tylko wygląd. Sportowy charakter – wózek przeznaczony do biegania czy jazdy na rolkach będzie posiadał inne cechy niż tradycyjny wózek spacerowy. Wyposażony najczęściej w trzy koła i hamulec ręczny sprawi, że trening z dzieckiem stanie się przyjemnością. Duży kosz na zakupy jest przydatny zarówno podczas spacerów, jak i dalszych podróży. Waga wózka jest jedną z cech, które mają dość duże znaczenie podczas zakupu. Niektóre osoby mogą w ogóle na nią nie zwracać uwagi, ale inni będą wybierać, bądź odrzucać wózek z tego powodu. Spacerówki o niskiej wadze będą wybierać przede wszystkim osoby, które zamieszkują w budynkach wielorodzinnych na wysokich piętrach, bądź takie, które sporo podróżują. Duża część rodziców poszukuje wózków z przekładanym siedziskiem. Część maluchów woli mieć kontakt wzrokowy z opiekunami, a z czasem otoczenie będzie dla nich o wiele ciekawsze. Przekładane siedzisko jest tutaj wyjątkowo wygodne.

Cechą, która może skutecznie utrudnić wybór jest rozmiar bagażnika w samochodzie. Wózek po złożeniu musi się mieścić do bagażnika a idealnie, gdyby zmieściły się tam jeszcze drobne zakupy bądź torba. Spacerówki składane razem ze stelażem zajmują o wiele mniej miejsca niż takie, które składają się z dwóch osobnych części.